ČT art odvysílá premiéru netradičního Dona Giovanniho z Národního divadla

Nové zpracování Mozartovy opery Don Giovanni uvede opera Národního divadla ve spolupráci s Českou televizí. Na přímý přenos z pražského Stavovského divadla se mohou diváci těšit v sobotu 24. dubna od 20 hodin na programu ČT art. Inscenace vzniká v koprodukci s Národním divadlem v německém Mannheimu.

Premiéra Dona Giovanniho v roce 1787 v Nosticově, dnes Stavovském divadle je dodnes jednou z nejvýznamnějších událostí v kulturních dějinách české metropole. Přestože byla tato „opera oper“ v Národním divadle nastudována již více než dvacetkrát, až dosud nebyla nová inscenace nikdy svěřena do rukou tvůrčího týmu složeného kompletně ze zahraničních umělců. V jeho čele stojí německý dirigent, specialista na dílo W. A. Mozarta Karsten Januschke spolu se švédsko-norským operním i činoherním režisérem Alexanderem Mørk-Eidemem. O něm se píše, že s oblibou posouvá klasická díla v čase i prostoru, aby byla srozumitelnější a přístupnější modernímu publiku. „Ano, Don Giovanni ví, že prožívá svůj poslední den, a chce si ho náležitě užít. Bavit se. Být veselý. Když jdete na Hamleta, víte, že na konci zemře. Chci zkusit trochu jiný přístup. Aby si diváci nebyli jisti, jak to celé vlastně dopadne. Třeba Don Giovanni nakonec neumře. Chci, aby lidé, kteří představení uvidí poprvé, byli napnutí. Podle mě nemá smysl vykládat stále dokola ten samý příběh. Chci publiku nabídnout něco víc,“ říká o svém pojetí klasického Mozartova díla Eidem.

Roli Dona Giovanniho v přímém přenosu ztvární slovenský barytonista Pavol Kubáň, Donnu Annu zazpívá Jana Sibera, Donu Elvíru Alžběta Poláčková. V roli Dona Ottavia uvidíte Richarda Samka, jako Leporella Miloše Horáka. Dále vystoupí Lukáš Bařák (Masetto), Zdeněk Plech (Komtur), Lenka Máčiková (Zerlina). Sólisty doprovodí členové Sboru a Orchestru Národního divadla. O kostýmní design inscenace se postarala švédská výtvarnice Jenny Ljungberg, scéna vzešla z dílny dánského umělce Christiana Friedländera.

Přímý přenos ze Stavovského divadla pod režijním vedením Tomáše Šimerdy začne 24. 4. 2021 na ČT art ve 20 hodin – premiéra se kvůli restriktivním opatřením odehraje bez účasti diváků. Přenášena bude i na iVysílání České televize, takže představení budou moci zhlédnout i diváci v zahraničí. Záznam pak bude dostupný na webu České televize; a to 7 dnů bez územního omezení, dalších 23 dnů pak pro diváky pouze na území ČR. Klasická premiéra nového Dona Giovanniho, tedy za účasti diváků, by pak měla proběhnout koncem srpna 2021.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější