čtvrtek, 17. prosinec 2015

ČT art: Nedělní večer z Valtic s Magdalenou Koženou

Napsal(a) 

Foto Concentus Moraviae/Adam Dušek Foto Concentus Moraviae/Adam Dušek

Záznam závěrečného koncertu letošního 20. ročníku moravského festivalu 13 měst Concentus Moraviae ve Valticích uvede ČT art v neděli 20. 12. v 21:50. Protagonistkou koncertu byla mezzosopranistka Magdalena Kožená, kterou doprovodil barokní soubor Le Concert d’Astrée s dirigentkou a uměleckou vedoucí Emmanuelle Häim v novém programu s názvem „Podvedená a zrazená Médea“.

"Zrcadlení silného prožitku, hluboké vnitřní porozumění textu, respektive přesné vyjádření afektu a vcítění do psychologie postavy, to jsou silné stránky projevu mezzosopranistky Magdaleny Kožené ve staré hudbě - a nebylo tomu teď jinak. Žánrově šlo spíše o lamenta a dramatické scény než o nezávazné písně. Zněly vokální skladby v pomalejším tempu, se značným tahem, nepolevující v intenzitě výrazu, náladou příbuzné, ať už byly z počátku, a nebo i z konce 17. století. Patří k nim stejně tak temné tóny, jako dramatické sopránové výšky, stejně tak klenuté fráze v Charpentierově árii z opery Medea, jako uťatý výkřik v Rameauově árii Telaïre z opery Castor a Pollux. Vrcholem byla pochopitelně nejrozměrnější kompozice – Clérambaultova kantáta Médea ze sbírky z roku 1710, členěná recitativy, expresivní, opojná," napsal o koncertu Petr Veber. Projekt představil moravskému publiku francouzské dvorské písně, kantáty a instrumentální skladby 17. a 18. století.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.