úterý, 9. říjen 2018

Contempuls Night: Dvojitá porce současné hudby

Napsal(a) 

Yarn/Wire, foto E. Baumgartner/EMPAC Rensseiaer Yarn/Wirefoto: E. Baumgartner/EMPAC Rensseiaer

Festival Contempuls se po roční pauze vrací 18. listopadu 2018 na pražskou scénu soudobé hudby. Devátý ročník s podtitulem „Night“ prozrazuje, že letošní Contempuls přinese hned dva koncerty během jednoho večera. Představí se jeden z nejoceňovanějších cembalistů současnosti Mahan Esfahani a newyorský soubor Yarn/Wire, jenž vystoupí v České republice vůbec poprvé.

V rámci večerního dvojprogramu budou uvedeny mimo jiné premiéry děl autorů mezinárodního renomé. Mahan Esfahani uvede ve světové premiéře skladbu Triggering Miroslava Srnky, dále pak klasická díla repertoáru 2. poloviny 20. století – Rounds Itala Luciana Beria a Jardin Secret II pro cembalo a elektroniku finské skladatelky Kaiji Saariaho. Kvarteto Yarn/Wire, sestávající ze dvou hráčů na klávesové nástroje a dvou perkusionistů, provede ve světové premiéře skladbu Pěsti v Rakousku žijícího českého skladatele Šimona Vosečka. Navíc nabídne část volného cyklu Images of Duration amerického skladatele Alexe Minceka a „hravě brutální“ dílo Feld, které přímo pro soubor napsal jeden z nejvyhledávanějších německých skladatelů současnosti Enno Poppe. Obě premiéry se uskuteční za osobní účasti autorů.

Novinkou, která bezpochyby přispěje k atmosféře i úrovni festivalu, je místo jeho konání – Multifunkční sál DOX+ Centra současného umění DOX. Minimalistická architektura nového sálu i jeho variabilní akustické možnosti jsou pro festival soudobé hudby tou nejvhodnější kombinací. Centrum DOX se proto stalo partnerem jeho letošního ročníku. Koprodukční spolupráce mezi Centrem současného umění DOX a Festivalem Contempuls je součástí dlouhodobé strategie Centra DOX podporovat a uvádět tvůrce s originálním uměleckým rukopisem a výpovědí mimo jiné i na poli soudobé hudby.

Koncertnímu večeru bude předcházet setkání se skladateli Miroslavem Srnkou a Šimonem Vosečkem. Panelová diskuse se dotkne našeho vztahu k českým hudebním talentům a soudobé hudbě vůbec: „Jaká jsou naše očekávání a předsudky vůči soudobé hudbě?“, „Proč je u nás hudba tvůrců, kteří patří ve světě k renomovaným skladatelům, málo hraná?“ či „Je potřeba mluvit o (současné) hudbě předtím, než ji budete poslouchat?“ Rozhovor povede dramaturg festivalu Josef Třeštík.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.