čtvrtek, 7. květen 2020

Concertino Praga zná své finalisty, soutěžit budou mladí hudebníci z Česka a Ruska

Napsal(a) 

Daniel Matejča, foto archiv umělce Daniel Matejčafoto: archiv umělce

Poslední dubnový týden rozhodla mezinárodní porota v distančním hodnocení o finalistech letošního ročníku Concertino Praga. O vítězství v Dvořákově rozhlasové soutěži pro mladé hudebníky budou usilovat dva zástupci z České republiky, patnáctiletý houslista Daniel Matejča a třináctiletý klavírista Jan Schulmeister, a dva zástupci ruské interpretační školy, čtrnáctiletý trumpetista Aleksandr Rublev a stejně starý klavírista Vsevolod Zavidov. Publiku i porotě se představí na veřejném finálovém soutěžním koncertě v Rudolfinu 12. září 2020 za doprovodu Symfonického orchestru Českého rozhlasu pod taktovkou dirigenta Jiřího Rožně. Finalisté společně se čtyřmi dalšími nejlepšími účastníky druhého kola následně vystoupí na Jihočeském festivalu Concertino Praga. Na živá vystoupení laureátů bude bezprostředně navazovat slavnostní udílení cen.

Z 54 přihlášených účastníků vybrala v únoru porota 1. kola 25 postupujících. Jejich nahrávky byly kvůli situaci ohledně pandemie COVID-19 na konci dubna hodnoceny online, bez fyzické přítomnosti porotců v Praze. Sedmičlenná porota ve složení Milán Bolla (MTVA, EBU, Maďarsko), Jana Brožková (hoboj, Česká republika), Ian Fountain (klavír, Velká Británie), Irena Jakubcová (housle, Česká republika), Kateřina Javůrková (lesní roh, Česká republika), Denisa Kerschová (France Musique, EBU, Francie) a Jens Peter Maintz (violoncello, Německo) tak 28. dubna rozhodla o osmi mladých hudebnících, kteří se 12. září představí publiku v rámci mezinárodního hudebního festivalu Dvořákova Praha. Absolutní vítěz soutěže získá možnost natočit vlastní propagační nahrávku v Českém rozhlase. Dalšími cenami jsou stipendia ve výši 5 000, 2 800 a 1 700 eur. Posluchači finálového klání budou mít navíc možnost udělit cenu publika.

Jan Schulmeister, foto Michal Kobrle Jan Schulmeisterfoto: Michal Kobrle

Už nyní také porota 2. kola rozhodla o udělení speciálních cen. Cenu Nadace Bohuslava Martinů získal klavírista Vsevolod Zavidov za nejlepší interpretaci skladatelova díla. Ruský trumpetista a letošní finalista Aleksandr Rublev získal Cenu Nadace Viktora Kalabise a Zuzany Růžičkové, od stejné nadace získal čestné uznání bulharský klavírista Ivaylo Vassilev. Cena pro nejmladšího českého účastníka 2. kola, kterou věnuje Karel Komárek Family Foundation, byla udělena klarinetistovi Ondřeji Tomanovi.

Už dva dny po vyhlášení výsledků bude mít osm nejlepších soutěžících možnost představit svůj talent v rámci tradičního Jihočeského festivalu Concertino Praga. Turné se uskuteční od 14. do 18. září a během pěti koncertů v Českém Krumlově, Bechyni, Třeboni a Jindřichově Hradci nabídne posluchačům to nejlepší z 54. ročníku soutěže. Vedle laureátů vystoupí saxofonista Márton Bubreg z Rakouska, italský hobojista Carlo Cesaraccio, ruská flétnistka Lukerya Mishneva a klavírista Ivaylo Vassilev z Bulharska. Tito mladí umělci se současně stávají náhradníky pro finálové kolo Concertino Praga a získají možnost představit se na „Talent stage“ festivalu Dvořákova Praha v dopoledním programu 12. září 2020.

„Jsme rádi, že změna formátu soutěže přinesla oživení do soutěžního klání, a i přes snížení věkové hranice a spojení nástrojových oborů do jediné soutěžní kategorie sólové hry se dle mínění porotců, kteří vyslechli soutěžní nahrávky, můžeme těšit na skutečně špičkové výkony mladých umělců,“ uvedl Jan Simon, intendant Akademie klasické hudby.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.