čtvrtek, 27. duben 2023

Člověk, hudba a technologie se setkají s orchestrem Berg v UMPRUM

Napsal(a) 

Orchestr Berg, foto Pavel Hejný Orchestr Bergfoto: Pavel Hejný

Orchestr BERG na svém květnovém koncertě zkoumá interakci člověka, hudby a technologií. Našel si k tomu ideální místo – novou budovu Technologického centra UMPRUM. 2. května zde ve světové premiéře uvede dílo, které je intenzivním dialogem hudebníků a elektroniky, v premiéře české zazní skladba inspirovaná spektrální analýzou blesku, fascinujícího přírodního fenoménu. A před koncertem společně s UMPRUM zvou k prohlídce budovy.

Jak také může vypadat dialog hudebníků s algoritmem, ukáže světová premiéra kompozice re:~generator~ skladatele Jiřího Lukeše. Ten vytvořil program, který poslouchá hudebníky a na základě toho, co slyší, pro ně v reálném čase generuje další hudební partituru. Hudebníci ji interpretují, a tak to pokračuje stále dokola. Lukešova skladba ale rozezní také samotnou budovu Technologického centra UMPRUM, využije totiž řady kovových prvků interiéru. V druhé polovině večera zazní v české premiéře Liber fulguralis významného francouzského spektralisty Tristana Muraile. Inspiraci a základ ke spektrální analýze mu poskytl fascinující přírodní fenomén – blesk. Jeho dílo doprovází nejen elektronika, ale i autorské video od francouzského umělce Hervé Bailly-Basina. Hodina před koncertem bude věnována představení budovy, kde se celá akce odehrává. Komentované prohlídky se mohou zdarma zúčastnit majitelé vstupenky na koncert.

Komentáře

csenfrdeitptes

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.