čtvrtek, 5. listopad 2015

Cesty fascinovaného Václava Lukse a vznešeného Hasseho se protnou v Pražské křižovatce

Napsal(a) 

Václav Luks, foto Petra Hajská Václav Luksfoto: Petra Hajská
Koncertní sezona Collegia 1704 bude pokračovat v dramatickém duchu. Poprvé po více než 250 letech zazní 18. a 19. listopadu v sále Pražské křižovatky Svatá Helena, oratorium Johanna Adolfa Hasseho. „Když jsem se seznámil s hudbou Hasseho oratoria Santa Elena al Calvario, byl jsem fascinován její dramatickou krásou a melodickou invencí. Je nepochopitelné, že na svoje znovuobjevení muselo toto dílo čekat více než 250 let,“ uvedl Václav Luks k programu listopadového koncertu. Hasse ve svých dílech dodnes fascinuje vokální virtuozitou a nezměrnou melodickou invencí, které podřizuje ostatní složky. Ostatně Hasseho zásada „Nechť je hudba čistá, jednoduchá, avšak vznešená,“ zní jako sama definice klasicismu, k jehož zakladatelům je Hasse řazen.

V roli Svaté Heleny bude účinkovat mezzosopranistka Anna Alàs i Jove, v dalších sólových partech pak vystoupí sopranistka Olga Jelínková, altistky Julia Böhme a Kamila Mazalová a tenorista Václav Čížek. Na pražské koncerty pak jako vždy navazuje hned 20. listopadu provedení v drážďanském Annenkirche v rámci cyklu Hudební most Praha – Drážďany.

Ti posluchači, kteří mají zájem se o Hasseho osobnosti dozvědět více, budou mít i tentokrát příležitost na Ouvertuře ke koncertu s Václavem Luksem tentokrát na téma"Opera v oratoriu", která začíná vždy hodinu před každým z koncertů.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.