pondělí, 2. září 2013

Český rozhlas má studio evropských parametrů

Napsal(a) 

, foto Český rozhlas foto: Český rozhlas

Na počátku září bylo slavnostně převedeno rekonstruované orchestrální studio Českého rozhlasu pod Centrum výroby. Studio bude opět základnou pro rozhlasový orchestr a pro projekty stanice Vltava. Zkoušky a testování však probíhaly ve studiu už několik měsíců. V srpnu například organizoval vedoucí Tvůrčí skupiny mistrů zvuku Jan Lžičař školení zvukařů na nových technologiích a byly odstraňovány poslední problémy.

, foto Český rozhlas foto: Český rozhlas

Formálně bude studio spadat pod útvar Výroba (v čele s šéfproducentkou Kateřinou Kamarádovou). Konkrétní obsazování frekvencí bude mít na starosti vedoucí Produkce Iva Stanglová. Za mistry zvuku bude odpovídat vedoucí Tvůrčí skupiny mistrů zvuku Jan Lžičař. Za režiséry odpovídá šéfrežisér Aleš Vrzák.

, foto Český rozhlas foto: Český rozhlas

Pro znalce uvádím technické informace o studiu RS1. Mixážní pult: Studer Vista 9 (52 faders), 64 mikrofonních vstupů, 40 LINE IN/OUT, 24 AES EBU IN/OUT. Externí zařízení: Lexicon PCM 96 SUR-A. Záznam: Apple MacPro Dual Quad Core 2,4GHz, 24GB RAM, ProTools 10.3 HDX 2, AVID HD MADI. Poslech: PSI A25-M, PSI A225-M (5.1), PSI A17-M (2). Mikrofony (výrobce, typ, počet): AKG C 414 B-ULS 6, AKG C 5900 2, AKG D 224 E 2, AKG D 3900 2, Brüel & Kjær 4006 9, Brüel & Kjær 4011 4, NEUMANN M 149 2, NEUMANN TLM 170R mt 21, NEUMANN U 87 13, SHOEPS CMC 6 28, SCHOEPS BLM 3 4, SCHOEPS MK 21 10, SCHOEPS MK 22 4, SCHOEPS MK 2S 16, SCHOEPS MK 4 21, SCHOEPS MK 41 4, SONY C 800 G 3. Studio: délka 24 m, šířka 12 m, výška 11 m, objem studia 3000m3, doba dozvuku 1,1s – 1,5s (podle míry zatlumení).

, foto Český rozhlas foto: Český rozhlas

Jan Simon, ředitel Centra uměleckých těles, soutěží a přehlídek, tudíž i šéf Symfonického orchestru Českého rozhlasu, o nové podobě studia říká: „Jestliže se splní finální požadavky zvukařů a hráčů, tak bude Studio 1 odpovídat maximálním požadavkům současnosti a mělo by být srovnatelné se světovými nahrávacími studii. Prostor prostě hraje. Podařil se i design interiéru. Ve finále tedy budeme mít relativně luxusní prostor na provoz orchestru, který zatím jako zázemí neměl. Šest let čekání na nové studio bylo nelehkou dobou a kolegům z orchestru musím vzdát poklonu... Jednička bude k natáčení využívána už od podzimu, nicméně plná činnost naběhne od ledna 2014.

Luboš Stehlík

Mým rodným městem jsou Pardubice, kde jsem se učil hrát na housle a violu. Housle a zpěv jsem studoval na Konzervatoři pro mládež s vadami zraku v Praze. V témže městě absolutorium oboru hudební věda na FF UK. Do pracovního procesu vstoupiv ještě před vysokou školou ročním pobytem v Pěveckém sboru AUS. Po skončení muzikologie, kde moji diplomovou práci vedl Petr Eben, nastoupil jsem v roce 1984 do knižní redakce nakladatelství Editio Supraphon. Od roku 1989 jsem působil několik let v Pěveckém sboru Českého rozhlasu. Po jeho vymazání z českého hudebního života  jsem se stal v roce 1994 členem týmu, později šéfredaktorem časopisu Harmonie, který se brzy stal nejlepším tištěným hudebním médiem České republiky. Jsem partnerem manželky nejlepší ze všech, otcem tří dětí a dědečkem (zatím) sedmi vnoučat.

Komentáře

Harmonie vychází za podpory

Ministerstvo kultury ČRNadace Český hudební fondNadace Leoše JanáčkaNadace Bohuslava Martinů

 

Naši partneři

Muzikus - magazín nejen pro muzikantyAlterecho - platforma pro současnou hudební kulturu

Chcete inzerovat? Máte dotaz?

+420 266 311 700

Novinky emailem

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.