pondělí, 4. září 2017

České vlastenectví podle Barenboima v zítřejší premiéře

Napsal(a) 

 , foto Martin Suchánek foto: Martin Suchánek

Zahájení letošního Pražského jara bude mít zítra zajímavou tečku. Dirigent Daniel Barenboim přislíbil účast na promítání dokumentu, jež vznikl během jeho přípravy na provedení Mé Vlasti, kterou uvedl s Vídeňskými filharmoniky právě při příležitosti zahajovacího koncertu PJ.

Barenboimovy zkoušky s orchestry v Berlíně a ve Vídni, jejich evropské turné, které vyvrcholilo zahájením Pražského jara 2017, zachytil dokumentární film režiséra Martina Suchánka Barenboim / Smetana / Má vlast. Film bude ve světové premiéře uveden 5. září v kině Lucerna a současně jej uvidí diváci ČT art. Vstupenky jsou v prodeji prostřednictvím webových stránek festivalu Pražské jaro.

 , foto Martin Suchánek foto: Martin Suchánek

 Má vlast je mimořádný hudební počin z mnoha důvodů. Jedním z nich je skutečnost, že představuje výpověď o národu. Neznám žádný jiný národ, o němž existuje taková hudební výpověď, jako je Má vlast,“ říká dirigent o Smetanově cyklu symfonických básní a dodává: „Být vlastencem znamená být šťastný a být hrdý na to, co mi má země dala. A to vnímám v Mé vlasti.“

 

Režisérovi dokumentárního filmu Martinu Suchánkovi se podařilo získat od Daniela Barenboima i Vídeňských filharmoniků souhlas k přítomnosti kamer už na první zkoušce. „Ve střižně jsme zpracovali několika desítek hodin záznamu. Dokument se rodil podobně, jak se rodila Barenboimova interpretace Mé vlasti,“ uvedl režisér Martin Suchánek. „Výsledek bude nesmírně zajímavý a atraktivní nejen pro milovníky hudby. Je to vlastně prostá studie dirigentovy práce, oproštěná od příkras a vysvětlujících komentářů. Je to objevování světa, do kterého se málokomu podaří nahlédnout. Obsahuje spoustu emocí a je příběhem vzniku velkého díla.“

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.