Česká hornistka Kateřina Javůrková zvítězila v soutěži ARD

Hornistka České filharmonie Kateřina Javůrková včera získala na prestižní Mezinárodní soutěži ARD v Mnichově druhou cenu, když první nebyla udělena. Do finále pětašedesátého ročníku mnichovské soutěže, na jehož záznam se můžete podívat zde, se Kateřina Javůrková probojovala třemi koly, v nichž se klání zúčastnilo čtyřicet nejlepších hornistů z celého světa, kteří byli vybráni na základě nahrávek. O druhou cenu se dělí s Němcem Markem Gruberem, za nimi skončili další dva finalisté z Francie.

“Pro Katku je to obrovský úspěch a v České filharmonii jsme na ni nesmírně hrdí. Zařadila se po bok legendárního Zdeňka Tylšara, který získal druhou cenu na této soutěži v roce 1969.” Vyzdvihl úspěch mladé umělkyně ředitel České filharmonie David Mareček.

Mezinárodní soutěž ARD v Mnichově byla založena Bavorským rozhlasem v roce 1952 a byla ve své době největší interpretační soutěží na světě. Mezi její finalisty patří například klavíristé Mitsuko Uchida a Christoph Eschenbach nebo pěvci Jessye Norman a Thomas Quasthoff. Z českých hornistů v ní dokázali zvítězit Radek Baborák v roce 1994 a Přemysl Vojta v roce 2010. Kateřina Javůrková má už ve své sbírce první ceny z mezinárodních soutěží Pražského jara, Moravského podzimu a soutěže Federico II di Svevia v Itálii. Tato mladá dáma také zdobila obálku červencového vydání Harmonie, rozhovor si můžete přečíst zde.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější