středa, 30. duben 2014

Česká filharmonie se rozroste, v konkurzech bodoval manželský pár a členové Orchestrální akademie ČF

Napsal(a) 

Česká filharmonie, foto Václav Jirásek Česká filharmoniefoto: Václav Jirásek
Česká filharmonie doplní své řady o čtyři nové členy. Skupinu druhých houslí posílí Petra Brabcová a Vítězslav Ochman. Jan Brabec získal nejvyšší počet bodů v konkurzu do skupiny klarinetů, do kterého se přihlásilo téměř devadesát uchazečů. Během května filharmonici ještě vyberou chybějícího violistu. Zájem o práci v České filharmonii projevil ve srovnání s minulými lety až trojnásobný počet hudebníků. Hlásí se více cizinců i žen. Konkurzem s úspěchem prošli také dva členové Orchestrální akademie České filharmonie.

Během dubna uspořádala Česká filharmonie konkurzy do skupin houslí a klarinetů. Osmdesát osm zájemců se ucházelo o místo klarinetisty, které se v orchestru uvolnilo po více než dvanácti letech. V konkurzu nakonec uspěli hned tři hráči. Nejvyšší počet bodů získal Jan Brabec, člen Symfonického orchestru Českého rozhlasu a Pražské komorní filharmonie. Na třetím místě skončil Lukáš Dittrich, akademik České filharmonie. O dvě pozice ve skupině druhých houslí se ucházelo padesát osm kandidátů. Nejlepší výkon podala Petra Brabcová, členka Pražské komorní filharmonie a komorního souboru Orbis trio a Vítězslav Ochmann, taktéž člen Orchestrální akademie České filharmonie.

Počet přihlášených se ve srovnání s minulými lety až ztrojnásobil. O místo v České filharmonii má zájem řada cizinců, např. z Číny, Japonska, ale také Austrálie, Portugalska nebo Ruska. Hlásí se stále více žen, které nyní tvoří téměř třetinu uchazečů. K dubnovým konkurzům přišlo šest členů naší Orchestrální akademie a hned dva v nich uspěli,“ dodává Robert Hanč, generální manažer České filharmonie.

Dubnové konkurzy proběhly ve dvou vyřazovacích kolech. První se konalo jako anonymní, tzv. „za plentou“. Zájemce o místo v orchestru hodnotili v souladu s konkurzním řádem České filharmonie její šéfdirigent, členové Umělecké rady a všichni hráči dané nástrojové skupiny. V květnu čeští filharmonikové vyberou ještě posilu do skupiny viol.

 

PR

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.