Česká filharmonie poprvé v historii vstoupí do českých kin

„25. října 2014 to bude poprvé, co se Česká filharmonie dostane živě do kin, a všechno, co je poprvé, má své neopakovatelné kouzlo,“ sděluje v atmosféře vrcholících příprav režisérka historicky prvního kinopřenosu z Rudolfina Blažena Hončárivová. Dlouho očekávaný moment přirovnává k roku 1896, kdy první koncert ČF dirigoval Antonín Dvořák, nebo k zážitku posluchačů Rozhlasu, kteří v roce 1925 poprvé slyšeli přímý přenos koncertu pod taktovkou Václava Talicha. 25. října od 14:45 se k prvnímu přenosu do kin usadí diváci ve 25 českých a 5 slovenských kinech. Na plátně uvidí mnohem více než diváci přítomní v Rudolfinu.

 „Přímý přenos koncertu pod vedením šéfdirigenta Jiřího Bělohlávka slibuje nejenom vysoký umělecký zážitek, ale umožní divákům kin exkluzivně nahlédnout do zákulisí Rudolfina, podívat se na místa, na která se jinak není možné dostat, a určitě jim umožní vidět víc, než divákovi v koncertním sále,“ přibližuje režisérka Blažena Hončárivová, jaké výhody skýtá přenos odpoledního koncertu České filharmonie oproti živému vystoupení.

V úvodní sekvenci před samotným přenosem promluví generální ředitel České filharmonie David Mareček, a dokonce bude kamerami odhalena příprava na koncert v šatně hráčů. Diváci nepřijdou ani o slovo pana šéfdirigenta, ten ale z důvodu nerušené koncentrace promluví až po vystoupení samotném. Přestávku obohatí rozhovor s expertem na hudbu Antonína Dvořáka Davidem Beveridgem a také autentické dojmy a postřehy hudebníků, odcházejících z jeviště. Diváci zhlédnou taktéž úryvky z dokumentu Objevování Dvořáka o jeho rodišti a o Symfonii Z Nového světa.

Pro první dva koncertní přenosy vsadila Česká filharmonie na naše národní hudební klenoty a respektovanou osobnost svého šéfdirigenta Jiřího Bělohlávka. Po zcela prvním koncertu přenášeném do kin, jehož hlavním bodem bude Novosvětská, bude druhý přenos uspořádán ve vánočním duchu 20. prosince rovněž od 14:45 a zazní Česká mše vánoční  J.J. Ryby. Druhý koncert má již nyní na programu 37 kin napříč Českou republikou včetně jednoho slovenského.

Sdílet článek: