Česká filharmonie oslaví výročí sametové revoluce s Yujou Wang a Jakubem Hrůšou

Česká filharmonie uspořádá 17. a 18. listopadu od 19.30 hodin Koncert pro svobodu a demokracii. Pod taktovkou hlavního hostujícího dirigenta Jakuba Hrůši zahraje Druhý klavírní koncert Sergeje Rachmaninova, Suitu pro orchestr Leoše Janáčka a Koncert pro orchestr Witolda Lutosławského. Sólový part v Rachmaninově koncertu přednese klavíristka Yuja Wang, která je v letošní sezoně rezidenční umělkyní České filharmonie. Koncert pro svobodu a demokracii vysílá 17. listopadu v opožděném přímém přenosu Česká televize na programu ČT art a v přímém přenosu Český rozhlas na stanici Vltava, o den později ho uvidí diváci televize Arte ve Francii a Německu. Živé vysílání zajistí Studio Rudolfinum za režijního vedení Michaela Bayera.

Myšlenka pořádat pravidelné koncerty České filharmonie spojené s tématem svobody a demokracie vznikla již před několika lety. Orchestr chtěl vytvořit tradici výjimečných uměleckých událostí, které by posluchačům připomněly důležité milníky v našich dějinách – sedmnácté listopady a souvislosti kolem nich, jejich cíle, myšlenky, tragické i vítězné momenty. V obecnější rovině šlo o to, poukázat na tvorbu skladatelů, do jejichž hudby a osudů se nějakým způsobem vryl zápas o svobodu či uznání. Loňský plánovaný koncert se nakonec v Rudolfinu neuskutečnil kvůli nouzovému stavu. Česká televize pouze zprostředkovala přenos Smetanovy Mé vlasti pod taktovkou šéfdirigenta Semjona Byčkova. S publikem se tak Koncerty pro svobodu a demokracii letos konají poprvé.

Dlouho jsem toto dílo znal pouze ‚z rychlíku‘ a vždycky mě fascinovalo. Ale teprve když jsem je mohl nastudovat pro provedení ve vídeňském Musikvereinu a zápolit s ním na vlastní pěst, dolehlo na mě plně, jak je skvělé. Od té doby stojí v mém repertoáru pevně vedle Bartóka,“ říká o Koncertu pro orchestr Witolda Lutosławského hlavní hostující dirigent České filharmonie Jakub Hrůša a hned doplňuje: „Mimochodem, Lutosławského skladbě svým způsobem vděčím za první pozvání k Vídeňským filharmonikům, jejichž reprezentanti se přišli podívat na moji zkoušku Koncertu pro orchestr s rozhlasovými symfoniky. A říkám to i proto, že ještě zajímavější je, co jsem při svém debutu s nimi dirigoval: Koncert pro orchestr Bély Bartóka. Tak si s námi běh věcí občas hraje.

Sólistkou Koncertu pro svobodu a demokracii bude Yuja Wang, která se jako rezidenční umělkyně České filharmonie do Rudolfina v této sezoně vrátí ještě dvakrát. Mezi 23. a 25. únorem předvede pod taktovkou šéfdirigenta a uměleckého ředitele Semjona Byčkova svou interpretaci Stravinského Koncertu pro klavír a dechové nástroje, s nímž orchestr doprovodí i na březnové turné do Vídně, Hamburku a Londýna, a 24. dubna vystoupí na samostatném recitálu v rámci Českého spolku pro komorní hudbu, jehož program ale zůstane do poslední chvíle tajemstvím.

Jakub Hrůša bude po Koncertech pro svobodu a demokracii Českou filharmonii znovu řídit hned 20. listopadu v Karlovarském městském divadle, kde provede dvě ikonická díla Antonína Dvořáka – Osmou symfonii a Violoncellový koncert h moll se sólistou Kianem Soltanim. Karlovarský koncert se uskuteční v rámci prvního ročníku projektu Variace, který vzniká ve spolupráci Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary a České filharmonie. V Rudolfinu se Jakub Hrůša s prvním českým orchestrem opět setká začátkem prosince na koncertech s programem složeným ze skladeb Slavomíra Hořínky, Bohuslava Martinů a Josefa Suka a také koncem ledna, kdy provede skladby Edwarda Elgara a Josefa Suka. Sólistou prosincových koncertů bude houslista Josef Špaček, v lednu před orchestr poprvé předstoupí violoncellista Sheku Kanneh-Mason, který před několika dny společně s Jakubem Hrůšou úspěšně debutoval právě s Elgarovým Violoncellovým koncertem e moll v Clevelandu.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější