Červená, Růžičková, Plachetka: Zlatá Praha na konci září

Festival Zlatá Praha zahájí ve středu 27. září večerem s Adamem Plachetkou a jeho hosty. Zahajovací večer, který bude z Nové scény Národního divadla živě přenášet ČT art, přivede na pódium Velkého sálu kromě Plachetky například Evu Pilarovou, Jana Smigmatora, Dashu a Štefana Margitu. Doprovodný program nabídne na 50 vystoupení a workshopů předních českých tanečních skupin, prostor dostane také tradiční přehlídka filmů, které se ve světě za poslední rok o hudbě, tanci a divadle natočily.

České snímky budou soutěžit v konkurenci dalších jednašedesáti filmů a dokumentů z celkem šestnácti zemí světa. Zhlédnutí všech by návštěvníkům zabralo takřka devadesát hodin. Vybírat mohou například ze záznamu inscenace z Metropolitní opery, dokumentu o Bavorské státní opeře, údajně posledního tanečního počinu choreografa Matse Eka či snímku o historii hymny fotbalistů FC Liverpool.

Zuzana Růžičková, foto Tomáš Vodňanský

Festival hostí Nová scéna Národního divadla od středy 27. do soboty 30. září. „Zlatá Praha je jedním z nejstarších a nejvýznamnějších televizních festivalů o hudbě, tanci a divadle na světě. A to se pochopitelně odráží v mimořádném zájmu renomovaných zahraničních producentů a televizních společností,“ uvedl ředitel festivalu a výkonný ředitel ČT art Tomáš Motl. „Těší mě, že se soutěže letos účastní sedm snímků přihlášených přímo Českou televizí a dalších pět, kde je česká stopa velmi výrazná – například profilové dokumenty o operní pěvkyni Soně Červené a klavíristce Zuzaně Růžičkové, taneční vystoupení Orfeus bratří Bubeníčků, Naučená bezmocnost Michaela Cabana či film Zavřeno o tanečním souboru 420PEOPLE.“

[spvideo]https://www.youtube.com/watch?v=mCr15lzODQw[/spvideo]

Letos poprvé na našem festivalu EBU a IMZ s nimiž spolupracujeme dlouhodobě, udělí svou cenu. Za celoživotní dílo ji získá inovativní průkopník v oblasti audiovizuálních médií a jeden z nejuznávanějších televizních režisérů na světě, Brian Large. Na svém uměleckém kontě má více než sedm set snímků, jeho specializací je klasická hudba a co je nejsympatičtější – jeho zájmem je česká kultura,“  řekl generální ředitel České televize Petr Dvořák.

 Adam Plachetka, foto Pavel Hejný

Pro návštěvníky Zlaté Prahy je připraven doprovodný program na piazzettě Národního divadla, kde si v sobotu během takzvaného Zlatého dne budou moci užít koncerty, hudební a taneční workshopy i představení. Festivalové dění se přesune i do prostor Nákladového nádraží Žižkov, kde budou do noci probíhat lekce swingu a latinskoamerických tanců, a poprvé také na Střelecký ostrov s nabídkou alternativních podob tance, hudby a pohybu.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější