Cenu Českého spolku pro komorní hudbu získal Belfiato Quintet

Laureátem Ceny Českého spolku pro komorní hudbu za rok 2021 je Belfiato Quintet, který hraje ve složení Oto Reiprich, Jan Souček, Jiří Javůrek, Jan Hudeček a Kateřina Javůrková. Včera to ve Dvořákově síni Rudolfina oznámil předseda Českého spolku pro komorní hudbu Pavel Kysilka, který Cenu ČSKH předal spolu s generálním ředitelem České filharmonie Davidem Marečkem a dramaturgem Českého spolku pro komorní hudbu Radkem Křižanovským.

Dechový kvintet Belfiato patří dnes již mezi nejrenomovanější domácí komorní soubory současnosti. Po několika letech, kdy nebyla Cena ČSKH udělena, logicky padla volba na tento ansámbl, který právem rozšíří řadu nositelů tohoto významného ocenění,“ řekl Radek Křižanovský.

Udělení Ceny Českého spolku pro komorní hudbu si velice vážíme. Belfiato Quintet sice spadá do kategorie ‚mladých‘ souborů, avšak má za sebou již téměř dvacetiletou historii. To je určitá deviza a hodnota, o kterou se můžeme opřít, a troufáme si říci, že musí být při poslechu našeho ansámblu znát,“ uvedli členové Belfiato Quintet. „V posledních letech – a to i v těch covidových – jsme pokračovali v koncertní a nahrávací činnosti, která vyvrcholila březnovým vydáním našeho již třetího alba s názvem Elements pod křídly Supraphonu. Svoji činnost se snažíme svým způsobem ‚popularizovat‘. K novému albu tak vznikl i video teaser, stejně jako klip k chystané spolupráci s Petrem Nekorancem v rámci komorní řady PKF. Vznik alba byl podpořen grantem Ministerstva kultury ČR, avšak z velké části do něj vkládáme přímo prostředky souboru, což se týká i všech dalších aktivit. Udělení ceny ČSKH je pro nás velkým zadostiučiněním, že naše vynaložená práce a prostředky mají smysl, a zároveň motivací pro další pokračování.“ Členové Belfiato Quintet dostali grafický list od české malířky a grafičky Míly Fürstové a peněžitou odměnu. Součástí ceny je i koncert, který se uskuteční v rámci příští sezony Českého spolku pro komorní hudbu. O laureátovi za rok 2021 rozhodla komise ve složení Jaroslav Kulhan, Jiří Hlaváč, Jiří Panocha, Josef Špaček ml., Marek Šulc, Miroslav Sekera a Radek Křižanovský.

Cena Českého spolku pro komorní hudbu existuje od roku 1981 a je udělována souborům, jejichž členům není v průměru více než 35 let. Za čtyřicet let existence byla Cena ČSKH udělena dvaatřicetkrát. Jako první ji získalo Kocianovo kvarteto, naposledy v roce 2017 Lobkowicz Trio. V letech 2018 až 2020 nebyl žádný soubor na Cenu ČSKH nominován.

Komorní dechový soubor Belfiato Quintet vznikl v roce 2005 a tvoří ho absolventi hudební fakulty Akademie múzických umění v Praze. Členové kvintetu jsou hráči předních orchestrů (Česká filharmonie, Orchestr Národního divadla, PKF – Prague Philharmonia). Získali také ocenění na mezinárodních interpretačních soutěžích, např. na soutěži ARD v Mnichově, Pražském jaru a Concertinu Praga. Soubor vystupuje pravidelně v České republice i v zahraničí. V červnu 2017 vydal Belfiato Quintet své debutové CD u Supraphonu. Následovalo úspěšné album Antonín Rejcha: Wind Quintets, které vyšlo v roce 2019 opět u Supraphonu. Za provedení Rejchových kvintetů na svém albu získalo Belfiato cenu Classic Prague Awards v kategorii Komorní výkon za rok 2019. V březnu 2022 vyšlo u Suphraphonu album Elements.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější