Brněnskou jazzovou sezonu zahájí astrofyzik Dan Tepfer s disklavírem

Filharmonie Brno zahajuje ve středu 23. října sedmou sezonu cyklu Jazz & World Music, při níž v šesti večerech představí hudebníky z Evropy i zámoří. Hned na úvod abonentní řady je připravena specialita: Dan Tepfer ve svém programu Natural Machines zahraje na Yamaha disklavír – akustický nástroj se zabudovanou elektronikou. Ten posílá Tepferovu hudbu do počítače, který data zpracuje a sám v odpověď rozezní klaviaturu.

Tóny se v reálném čase zároveň převádějí do grafické podoby a posluchači tak mají kromě hudebního i vizuální zážitek. Věřím, že pro mnohé z nich to bude opravdové dobrodružství,“ upřesnila ředitelka Filharmonie Brno Marie Kučerová. Sedmatřicetiletý Newyorčan vystudoval astrofyziku, což se projevuje i v jeho hudbě – počítačem řízené algoritmy integruje do svého improvizačního přístupu. „V Natural Machines to funguje tak, že naprogramuji jednoduchá pravidla, podle kterých počítač reaguje – a já reaguji na to, co slyším. Vizualizace, které jej doprovází, odhalují základní hudební strukturu každého kusu, při hraní se generují v reálném čase,“ popsal Tepfer projekt, který v Brně představí už ve středu.

O měsíc později do Brna zavítají dva kosmopolité s tureckými kořeny: houslista Efe Turumtay a akordeonista Nikola Zarić. Jejich projekt Via je zábavnou hudební konverzací muzikantů s etnickými kořeny a virtuozitou klasicky školených hráčů. „Posluchače čeká mix složitých rytmů a zvuků orientu a Balkánu přenesený do světa tanga, jazzu nebo klasické hudby,“ uvedl dramaturg řady Jazz & World Music Vilém Spilka.

Lucienne Renaudin Vary, foto Simon Fowler

Třetí koncert nabídne v lednu pět špičkových hudebníků. V první půli večera Davida Dorůžku, Jaromíra Honzáka a Jiřího Slavíka, v druhé pak Liama Nobleho a Paula Clarvise. Zatímco tuzemské trio se bude soustředit na pozapomenuté české melodie, duo ze zámoří představí svoji verzi West Side Story. Clarvis přitom staví na své zkušenosti a spolupráci s Leonardem Bernsteinem – v roce 1983 hrál totiž na bicí pod taktovkou autora a absolvoval s ním turné po Evropě a Japonsku.

Únor a březen patří dvěma francouzským trumpetistkám: Lucienne Renaudin Vary, která zahraje s Robert Balcar Triem, a Airelle Besson v doprovodu akordeonisty Lionela Suareze. V dubnu jazzový cyklus uzavře program plný flamenka: skladatele a kytaristu Juana Gómeze „Chicuelo“ doprovodí klavírista Marco Mezquida a perkusista Paco de Mode.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější