Brněnská jazzová sezóna začíná koncertem Matúše Jakabčice pro kvintet a orchestr

Koncertem Matúše Jakabčice, jeho kvintetu a Filharmonie Brno začíná ve středu 10. října pátý ročník abonentního cyklu Jazz & World Music. Slovenský skladatel, aranžér, kytarista, producent a pedagog je brněnskému publiku dobře známý, se symfonickým orchestrem se však představí poprvé. Na první večer je pro posluchače připraveno šest skladeb: od Jakabčicovy autorské tvorby přes jazzové standardy až po Bachův braniborský koncert. Orchestr se při něm pod taktovkou Pavla Šnajdra představí v poněkud netypickém jazzovém ladění.

V první půli večera zazní autorská skladba Between 2 Worlds, která vznikla na objednávku Státní filharmonie Košice před devíti lety. Třičtvrtěhodinová kompozice je syntézou vážné hudby a jazzu, sóla patří členům jazzového kvinteta, v některých částech se ale jazzmani úplně odmlčí a hlavní slovo převezme symfonický orchestr. Po pauze následuje další Jakabčicova skladba s názvem 269 Sumner st.: „Je to adresa ve čtvrti East Boston, na které jsem pobýval během svých studií na Berklee College of Music. Bylo to příjemné, pohodové bydlení, a myslím, že se to zrcadlí i v náladě skladby.“ uvedl Jakabčic. Podzimní náladu pak do koncertu vnesou Jakabčicovy úpravy jazzových standardů. Svou cestu mezi jazzové standardy si v programu našel i Johann Sebastian Bach. Třídílná vznešená první věta 3. braniborského koncertu se stane prostorem pro sólové improvizace.

Středeční koncert otevírá pátou jazzovou sezonu v Besedním domě. „Tato abonentní řada se z nabídky koncertů pod křídly Filharmonie Brno v jednom ohledu vymyká. Notový zápis je často jen výchozím bodem toho, co slyšíme, nebo pult s notami na pódiu úplně chybí. Jazz a world music jsou totiž žánry nespoutané. Barvy a nálada večera bývají bezprostředně ovlivněny momentálním rozpoložením interpretů. Besední dům a soustředěné filharmonické publikum se tak stávají elegantní inspirací jazzmanů a muzikanti z různých koutů světa, kteří nám Středoevropanům zprostředkovávají své autentické umění, do zlatem rámovaného sálu na oplátku přináší něco ryzí hudební syrovosti, již v notách nenajdeme,“ uvedl dramaturg cyklu Vilém Spilka.

Další koncert je připraven na 28. listopadu a přenese posluchače do Paříže. Sarah McKenzie Trio představí program Paris in the Rain sestavený z nových písní i známých melodií v podání křehké australské zpěvačky. V lednu pak do Brna zavítá Tingvall Trio složený ze švédského kytaristy, kubánského kontrabasisty a německého bubeníka. Pětistrunný kontrabas a klavír se dostanou ke slovu v únoru, rozezní je Renaud Garcia-Fons a Dorantes. Předposlední, březnový koncert přivede do Brna pianistu Davida Helbocka, sezonu pak v dubnu uzavře flamenkový večer se zpěvem, kytarou a tancem.

Sdílet článek: