pátek, 12. listopad 2021

Reminiscence na zapomenutou minulost a připomínka zcizené přítomnosti. Black Angels Songs Miroslava Tótha zazní v pražské premiéře

Napsal(a) 

Miroslav Tóth a Dystopic Requiem Quartet, foto Peter Bednár Miroslav Tóth a Dystopic Requiem Quartetfoto: Peter Bednár

17. listopadu, v den výročí Sametové revoluce, zazní v Galerii Lucerna od 15:00 pražská premiéra skladby pro smyčcové kvarteto, elektroniku a narátora Black Angels Songs Miroslava Tótha. Dílo vzniklo ve spojitosti s příběhem rodiny Gálů a ve spolupráci s hudebníky, kteří při této příležitosti zformovali soubor Dystopic Requiem Quartet (David Danel, Anna Veverková, Júlia Urdová a Andrej Gál).

Hudební dílo Black Angels Songs, které bylo premiérově uvedeno v Bratislavě a letos v srpnu i na festivalu Ostravské dny, sestává ze dvou částí. Book I je souborem devíti aluzivních válečných a pohřebních skladeb. Ty autor později použil na resampling a granulární syntézu prostřednictvím elektroniky v druhé části smyčcového kvarteta – Book II. Tato část je výrazově explozivním a zvukově masivnějším protikladem první části. Vznikly tak dvě odlišné části díla – první jako reminiscence na zapomenutou minulost a druhá jako připomínka zcizené přítomnosti. Autor se rozhodl svou skladbu věnovat rodičům Egona a Fedora Gála – Vojtěchu Gálovi, který byl zastřelen na pochodu smrti ze Sachsenhausenu, a Barboře Gálové, jež sama vychovala dva syny. Kompozice je mimo jiné inspirovaná dílem George Crumba Black Angels, od jehož vzniku nedávno uplynulo půlstoletí.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.