středa, 22. duben 2020

Benefice České filharmonie podruhé: Na podporu seniorů v izolaci a muzikantů bez práce

Napsal(a) 

 , foto Petr Kadlec foto: Petr Kadlec

Česká filharmonie připravuje druhý druhý komorní benefiční koncert. Chce jím pomoci seniorům v nouzi a zároveň alespoň symbolicky upozornit na situaci umělců bez stálého angažmá. Vedle členů ČF na koncertu vystoupí také hráči Collegia 1704 a PKF – Prague Philharmonia. Na dirigentském stupínku se budou střídat Jakub Hrůša a Václav Luks. Výtěžek benefice použije organizace Život 90 na pomoc seniorům, kteří se v důsledku koronavirové krize ocitli v izolaci.

Z Dvořákovy síně Rudolfina odvysílá koncert v sobotu 25. dubna od 20.00 hodin v přímém přenosu ČT art, zhlédnout ho bude možné také na Facebooku. Sólisty večera budou klavírista Ivo Kahánek, varhaník Aleš Bárta, hornista Radek Baborák a koncertní mistři ČF Josef Špaček, Jiří Vodička a Jan Mráček. „Jako umělci koncertem jednak podpoříme sbírku pro seniory, kteří jsou v nouzi, jednak budeme moci potěšit prostřednictvím České televize vůbec všechny milovníky hudby,“ říká hlavní hostující dirigent ČF Jakub Hrůša a dodává: „Je skvělé, že u toho budou moci být nejen sólisté a další hudebníci České filharmonie samé, ale také hosté z řad umělců na volné noze, jejichž existenční situace mi leží na srdci a s nimiž chceme jako Česká filharmonie táhnout za jeden provaz.

 

Získané finanční prostředky použijeme na rozšíření provozu Linky důvěry Senior telefon a služby Tísňová péče, abychom všem ohroženým seniorům dokázali pomoci.

 

Účel sbírky přibližuje výkonný ředitel Života 90 Jaroslav Lorman: „V České republice žijí v současnosti stovky tisíc seniorů a seniorek, kteří zůstali během pandemie sami se svými problémy a omezeními. Mnozí z nich trpí různými nemocemi a zdravotními problémy, které v osamocení obtížně zvládají. Získané finanční prostředky proto použijeme na rozšíření provozu Linky důvěry Senior telefon a služby Tísňová péče Života 90, abychom všem ohroženým seniorům dokázali pomoci, ať už se jedná o nákup, vyzvednutí léků či propojení s dobrovolníky, kteří mohou nabídnout obyčejný lidský kontakt a psychickou podporu.“

Prostřednictvím této benefice chce ČF projevit také solidaritu s umělci bez stálého angažmá, což se promítlo do pozvání hráčů orchestrů Collegium 1704 a PKF – Prague Philharmonia ke společnému vstoupení. „Ani účast dalších umělců však není náhodná. Radek Baborák už koncem března inicioval vznik platformy pro vzájemnou pomoc hudebníků na volné noze. Jakub Hrůša, Václav Luks a Ivo Kahánek zase patří mezi zakladatele Sdružení umělců klasiky, které se snaží komunikovat s Ministerstvem kultury o složité situaci hudebníků bez zaměstnavatele a přispět k systémovému řešení jejich postavení,“ říká za ČF tiskový mluvčí Luděk Březina.

Během večera, který proběhne za podpory České spořitelny a společnosti Škoda Auto, zazní skladby od renesance po 20. století. Hornisté z České filharmonie a PKF – Prague Philharmonia, kteří mohou vystoupit jen díky speciálním ochranným rouškám, provedou díla Antona Brucknera nebo LargoNovosvětské symfonie Antonína Dvořáka. Collegium 1704 zahraje Braniborský koncert č. 4, Jan Mráček se představí ve výběru ze Čtvera ročních dob Antonia Vivaldiho a Jiří Vodička zahraje s Ivem Kahánkem Dvojkoncert pro housle, klavír a smyčce Felixe Mendelssohna-Bartholdyho, zazní také PostludiumGlagolské mše nebo Saint-Saënsovo Andante pro lesní roh a varhany. Průvodcem večera bude stejně jako při prvním benefičním koncertu Jiří Vejvoda.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.