úterý, 27. květen 2014

Beethoven rozkvete v podání Barbory Valečkové a PKF – Prague Philharmonia

Napsal(a) 

Violistka Jitka Hosprová na loňském Koncertě pro Prahu 5, foto Michal Fairaizl Violistka Jitka Hosprová na loňském Koncertě pro Prahu 5foto: Michal Fairaizl
Již osmým rokem pořádá městská část Praha 5 ve spolupráci s jedním z  nejprestižnějších tuzemských orchestrů PKF – Prague Philharmonia oblíbené koncerty vážné hudby v Národním domě na Smíchově. Další z těchto večerů, jenž vsadí na tři rozličná díla velkých skladatelských osobností – Ludwiga van Beethovena, Josefa Suka a Antonína Dvořáka, se odehraje 9. června od 19.30 hodin. S orchestrem PKF pod tradičním vedením dirigenta Leoše Svárovského předvede svůj zjevný umělecký potenciál šestadvacetiletá houslistka Barbora Valečková. Ačkoliv je koncert primárné pořádán pro rezidenty Prahy 5, vybízí k poslechu příznivce vážné hudby bez výjimky.

Barbora Valečková, která je čerstvou členkou věhlasné scény Vídeňské státní opery s povinnostmi ve Vídeňské filharmonii, dostane příležitost ukázat své kvality ve svěžím a energickém Koncertu pro housle a orchestr D dur, op. 61 Ludwiga van Beethovena, u něhož se v době složení díla nadále zhoršovala jeho ušní choroba. Již pět let před vznikem této monumentální skladby se svému příteli, bonnskému lékaři Franzi Gerhardu Wegelerovi, v dopise svěřil se slovy: „Skoro již dva roky se vyhýbám každé společnosti, protože se nemohu odhodlat, abych lidem řekl: jsem hluchý.“ Koncert je i navzdory těmto okolnostem plný energie a svěžesti s působivým lyrickým tématem a svou kadencí klade na interpreta mimořádné nároky.

Po přestávce se návštěvníci budou moci zaposlouchat do naléhavých tónů Meditace na chorál Sv. Václave Josefa Suka následovaných melodiemi České suity D dur, op. 39 Sukova tchána, skladatele Antonína Dvořáka. Suita inspirovaná českými lidovými tanci a oplývající láskou k rodné zemi je rozdělena do pěti částí, které v sobě snoubí melancholii, strhující rytmy i nespoutanou živelnost.


PR

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.