Barokní trubka a Mozartův klarinetový koncert v pondělí živě ze Studia 1 Českého rozhlasu

Barokní hudba pro trubku a klasické dílo klarinetového repertoáru potěší posluchače a diváky živě vysílaného koncertu, který SOČR připravuje na pondělí 12. dubna. Ve Studiu 1 Českého rozhlasu se představí sólotrumpetista rozhlasových symfoniků Jiří Houdek a laureátka Mezinárodní hudební soutěže Pražské jaro Anna Paulová pod taktovkou Vojtěcha Spurného, který zároveň usedne k cembalu. Přímý přenos bude vysílán na stanici ČRo Vltava, videopřenos na facebookovém profilu SOČRu a záznam na stanici D dur.

V úvodu koncertu zazní předehra k Händelově opeře Acis a Galatea, do jejíž atmosféry se promítá jak lyrická, pastorální nálada, obraz milostného vztahu a v neposlední řadě i dramatické napětí.

Jiří Houdek

Jiří Houdek ve svých šestnácti letech získal na jubilejním 30. ročníku mezinárodní rozhlasové soutěže Concertino Praga nejen 1. místo mezi našimi mladými interprety, ale i 1. místo v mezinárodní soutěži. Od té doby ho ke spolupráci přizvala řada orchestrů. Bylo mu teprve dvacet, když se stal prvním trumpetistou SOČRu; věrný je mu už 22 let. V pondělí ve Studiu 1 provede Suitu z Händelovy populární Vodní hudby v úpravě pro trubku a orchestr, pak přeladí nástroj zvaný „trubka-pikola“ z A do B a přednese Koncert B dur Antonia Vivaldiho.

Večer završí Koncert A dur, jediný klarinetový koncert Wolfganga Amadea Mozarta, původně určený pro basetový klarinet. Skladatel ho dokončil v říjnu roku 1791, tedy pouhé dva měsíce před smrtí, a to na přání – či dokonce naléhání – svého přítele, vynikajícího interpreta Antona Stadlera. Toto vrcholné dílo přednese Anna Paulová. Bohaté zkušenosti s interpretací historicky poučené hudby pak do tohoto setkání přinese dirigent a cembalista Vojtěch Spurný, který se v pondělí představí v obou těchto rolích.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější