Bachův palác věčnosti: Několikeré slavení narozenin Zuzany Růžičkové

V neděli 14. ledna proběhnou v Praze na několika místech akce k připomenutí nedožitých 91. narozenin Zuzany Růžičkové. Zazní vzpomínky přátel a blízkých a také hudba J. S. Bacha nebo Viktora Kalabise v podání žáků cembalistky, která zemřela vloni v září.

Nadační fond Viktora Kalabise a Zuzany Růžičkové ve spolupráci s HAMU pořádá Vzpomínkový koncert na prof. Zuzanu Růžičkovou. Uskuteční se v 19:30 v Sále Martinů na pražské HAMU. Vystoupí na něm Kalabisovo klavírní trio ve složení Ondřej Lébr, Lukáš Polák a Václav Mácha a také mladé komorní seskupení Kalabis quintet (Zuzana Bandúrová – flétna, Jarmila Vávrová – hoboj, Denisa Beňovská – fagot, Adéla Triebeneklová – lesní roh, Anna Sysová – klarinet). Kromě výše zmíněného J. S. Bacha a V. Kalabise na koncertě zazní hudba Johanna Christiana Bacha.

O půl hodiny později začne v Maiselově synagoze pocta nazvaná Bachův palác věčnosti. Tu iniciuje Mahan Esfahani, íránský cembalista, jenž u Zuzany Růžičkové v posledních letech studoval. S Esfahanim vystoupí violoncellista Tomáš Jamník, oba pánové spolu provedou Kalabisovy Dialogy pro violoncello a cembalo, kromě toho zazní například Le jardin secret II pro cembalo a elektroniku Kaiji Saariaho. 

Oběma akcím bude předcházet odpolední setkání, na kterém budou o Zuzaně Růžičkové vyprávět její žáci a blízcí přátelé: předsedkyně Terezínské iniciativy Dagmar Lieblová, violoncellista Bohuslav Pavlas, varhaník Václav Peter a cembalistka Giedrė Lukšaitė-Mrázková, v jejímž podání zazní ukázky z díla J. S. Bacha. Pořadatelem akce, která se uskuteční stejně jako koncert Mahana Esfahaniho v Maiselově synagoze, je Židovské muzeum v Praze.

Sdílet článek: