Bach, Wagner, Mahler a Mendelssohn. Lipsko láká na velkolepé hudební festivaly

Vítejte srdečně v hudebním městě Lipsku! Saská metropole nabídla ve své 800leté historii mnoha proslulým umělcům inspirující místo pro tvorbu. Johann Sebastian Bach, Felix Mendelssohn Bartholdy, Robert a Clara Schumannovi, Richard Wagner a Max Reger – ti všichni jsou svým životem a uměleckou tvorbou s městem těsně spjati. Rovněž světoznámý chlapecký sbor Thomanerchor, založený před více než 800 lety, a Gewandhaus zu Leipzig význačně formují hudební život města.

Lipsko se však může pochlubit nejen bohatou hudební historií, nýbrž také tradicí. Město každoročně poctívá své hudebníky špičkovými festivaly, které potěší hosty z celého světa. Hudební diář na rok 2022 je rekordně plný událostí a činí tím město Mekkou milovníků klasiky. V centru pozornosti jsou v tomto roce J. S. Bach, Gustav Mahler a Richard Wagner.

Každým rokem oslavuje Lipsko svého nejslavnějšího tomášského kantora Bachovým festivalem. Se 70.000 návštěvníky více než čtyřiceti národností patří tento festival k těm nejvýznačnějším na mezinárodním poli. S mottem „BACH ­– We Are Family“ přijede ve dnech 11. až 21. června 2020 více než padesát bachovských sborů, společností, souborů a sdružení z celého světa, aby zde oslavovali skladatele v místě jeho hlavního působení. Během deseti dnů se mohou návštěvníci těšit z více než 150 akcí v centru města. A mimořádný zážitek: Poprvé bude uveden v rámci jednoho festivalu kompletní roční cyklus chorálových kantát. Bachův festival bude zahájen Beethovenovou Mší C Dur, kterou přednese Thomanerchor a Gewandhausorchestr. Ludwig van Beethoven, velký obdivovatel Bacha, slaví v tomto roce 250. výročí narození.

Gewandhaus zu Leipzig, foto Jens Gerber

Ve dnech 13. až 24. května 2021 bude Gewandhaus zu Leipzig zcela ve znamení skladatele a dirigenta Gustava Mahlera. V letech 1886 až 1888 působil Mahler jako 2. kapelník v Lipské opeře, byl to začátek jeho skvělé kariéry. V této době složil také svou první symfonii. Jeho uměleckou tvorbu oceňuje výjimečný program Mahlerova festivalu 2021. Deset světových orchestrů, vedle Gewandhausorchestru například Londýnský symfonický orchestr, Vídeňská, Berlínská a Mnichovská filharmonie interpretují jeho symfonie, písňové cykly a soudobou komorní hudbu.

Život a dílo Felixe Mendelssohna Bartholdyho v Lipsku jsou každoročně u příležitosti výročí jeho smrti 4. listopadu připomínány koncerty. Od roku 2021 bude Mendelssohnův festival, který nabídne rozmanitý program, představen ve spolupráci mezi Gewandhausem a Mendelssohnovým domem. Tak mohou návštěvníci v rámci festivalu zažít koncerty s Gewandhausorchestrem pod vedením dirigenta Andrise Nelsonsa, stejně jako sborovou a komorní hudbu se špičkovými umělci a soubory.

S projektem „Wagner 22“ připravuje Lipsko jako Wagnerovo rodiště světově unikátní zážitek: do roku 2022 zahrne Lipská opera do svého repertoáru celé dílo tohoto skladatele romantismu a uvede jej během třítýdenního festivalu ve dnech 20. června až 14. července 2022. Jako ochutnávka může sloužit provedení kompletního cyklu „Prsten Nibelungův“ už nyní 20. – 25. května 2020 v Lipské opeře.

Další informace jsou k dispozici na webu oficiálním webu města Lipska.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější