čtvrtek, 13. únor 2020

Bach for All nabídne setkání Bacha a Telemanna s Collegiem Marianum

Napsal(a) 

Wilbert Hazelzet Wilbert Hazelzet

Mezinárodní hudební festival Bach for All zaměřený na dílo Johanna Sebastiana Bacha vstupuje do čtvrté sezony. Mezi hlavními jmény letošního programu se objeví legendární holandský flétnista Wilbert Hazelzet, německý trumpetista Otto Sauter a sopranistka Hana Blažíková, která společně se souborem Collegium Marianum seriál šesti koncertů zahájí.

Inspirací pro letošní ročník je pasáž z dopisu určeného Erdmannovi, v němž se Bach zmiňuje o společném domácím muzicírování za účasti rodiny, především pak jeho druhé ženy s ‚čistým sopránem‘. Další osou je vztah J. S. Bacha k pravděpodobně nejuznávanějšímu skladateli té doby Georgovi Phillipu Telemannovi. Existují důkazy, že se mistři velmi podporovali, dokonce si vyměňovali opisy svých skladeb,“ vysvětluje umělecký ředitel festivalu Bach for All Jakub Kydlíček.

Bach a Telemann se na festivalu setkají hned dvakrát. Poprvé to bude při zahajovacím koncertu v pondělí 24. února v Tereziánském sále v Břevnovském klášteře. Dvě kantáty zazní v podání Collegium Marianum a Hany Blažíkové. Suita č.2 h-moll pro sólovou flétnu bude patřit umělecké vedoucí souboru Janě Semerádové. „Pokaždé, když hraji s Hanou Blažíkovou, dostávám se do jiné dimenze. A to platí zvláště v případě kantáty Ich habe genug, kterou Hana zpívá s velkým porozuměním pro text a čistotou povznášející do nebeských sfér. Bachova kantáta psaná pro svátek Uvedení Páně do chrámu, tedy únorové Hromnice, vytváří jakousi odpověď na Telemannovu kantátu, kde ještě rozjímáme na útrapami, které čekají Božského Syna,“ říká Jana Semerádová.

Otto Sauter, foto Sabine Kierdorf Otto Sauterfoto: Sabine Kierdorf

Srovnání instrumentálních skladeb dvou barokních velikánů pak nabídne koncert ve čtvrtek 30. dubna v Anežském klášteře, kde vystoupí soubor Barocco sempre giovane a německý trumpetista Otto Sauter. Na programu je mimo jiné 2. Braniborský koncert F-dur, který není vzhledem k náročnosti trubkového partu příliš často uváděn. O týden dříve, ve středu 22. 4., pak budou moci posluchači v Zrcadlové kapli Klementina zažít Bachovy sonáty v podání holandského hráče na barokní příčnou flétnou Wilberta Hazelzeta, jehož doprovodí německý cembalista Jacques Ogg.

Druhá část festivalu se ponese doslova v duchu konceptu Bach for All, bude tedy určen nejen pro všechny posluchače, ale také hudebníky, zpracování i místa. V novém hudebním prostoru Distrikt 7 se tak 9. června rozezní Bachovy skladby v podání akordeonistů v čele s profesorem Filipem Slavíkem. Bazilika sv. Markéty přivítá 17. července německého varhaníka Wolfganga Zerera. Závěrečný koncert „Bach for Charity“ 22. září bude patřit mladým houslistům z Pražské konzervatoře, kteří v kostele sv. Martina představí souborné provedení Bachových recitálů, sonát a partit.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.