Album Phidylé Kateřiny Kněžíkové s JFO bylo nominované na cenu BBC Music Magazine Award

S albem Phidylé, které sopranistka Kateřina Kněžíková nahrála s Janáčkovou filharmonií Ostrava a s dirigentem Robertem Jindrou, slaví mezinárodní úspěchy od samého vydání (Gramophone Editor’s Choice). Nyní její Phidylé byla vybrána mezi tři alba nominovaná na BBC Music Magazine Award v kategorii „Vocal“. BBC Music Magazine Awards jsou vyhrazené pouze klasické hudbě a na rozdíl od většiny jiných prestižních cen zde o vítězi jednotlivých kategorií rozhoduje prostřednictvím internetového hlasování široká veřejnost po celém světě. Veřejné hlasování probíhá od 20. ledna do 28. února 2022 na webu soutěže. Ceny budou vyhlášeny 28. dubna 2022 na slavnostním galavečeru BBC Music Magazine Awards v Kings Place v Londýně.

Svůj supraphonský sólový debut sopranistka sestavila z písní fin de siècle, „…z písní, které jsou mému srdci a hlasu obzvlášť blízké; všechny jsou z přelomu 19. a 20. století, s nádechem impresionismu.“ Na začátku stály Kouzelné noci, jež Martinů komponoval na verše čínské poesie. Objevem pro mnohé pak jsou písně Henriho Duparca. Prostou a zbožnou venkovanku Phidylé, hrdinku jedné z nich, si sólistka vybrala pro název celého alba. „Phidylé přináší kromě radosti z výborné dramaturgie několik příjemných i méně příjemných překvapení – a opětovné ujištění o tom, že píseň je královská disciplína“, napsala ve své recenzi alba v Harmonii 7/2021 Michaela Vostřelová.

[spvideo]https://www.youtube.com/watch?v=cO6JZcY08rI[/spvideo]

Celkem 27 alb, která byla nominována, jsou z loňské produkce sedmnácti významných vydavatelských společností z celého světa. Nominace jsou rozděleny do devíti kategorií (komorní, orchestrální, koncertní, chorální, operní, instrumentální, vokální, nováček a premiéra) a představují to nejlepší z přibližně 175 nahrávek recenzovaných v BBC Music Magazine v průběhu uplynulého roku. Mezi hvězdnými interprety nominovaných nahrávek se letos objevila jména jako Cecilia Bartoli, Lucy Crowe, Iestyn Davies, Frank Peter Zimmermann, Patricia Kopačinskaja, Sol Gabetta, Krystian Zimerman, Alina Ibragimova, Kate Lindsey, Michael Spyres, Sitkovetsky Trio, Academy of Ancient Music, Camerata Bern, London Symphony Orchestra & Antonio Pappano a Sir Simon Rattle či Bamberg Symphony Orchestra a Jakub Jakub Hrůša.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější