Adventní hudba gotiky a renesance, Roráty i Schubertova mše zazní na Vánoční koncertě Vysokoškolského uměleckého souboru UK

Po roční odmlce nabídne Vysokoškolský umělecký soubor Univerzity Karlovy opět tradiční Vánoční koncert. 15. prosince od 19:00 v pražském kostele sv. Šimona a Judy zazní česká a slovenská adventní a vánoční hudba období 16.–18. století a jedna ze mší Franze Schuberta.

Roráty, tradiční adventní zpěvy českých utrakvistů ze 16. století podle rukopisů ze Strahovského kláštera (podle latinského zpěvu Rorate coeliRosu dejte nebesa) představí sbor v podobě, kterou jim dal prof. Miroslav Venhoda, zakladatel Pražských madrigalistů, kteří tuto hudbu v sedmdesátých letech koncertně vzkřísili. Ze stejného zdroje bude i cyklus latinských písní, které zněly u nás i v celé Evropě v době vrcholné gotiky a renesance. Rovněž Prosae pastorales (pastýřské/vánoční zpěvy) jsou z repertoáru Pražských madrigalistů, kteří je natočili na gramofonovou desku v sousedství populární Mše F dur stejného skladatele. O autorství Edmunda Paschy se od devadesátých let vedou spory, podle některých badatelů je tvůrcem Georgius Zrunek.

Ve druhé polovině večera bude uvedena Mše C dur Franze Schuberta. Skladatel ji vytvořil ve svých devatenácti letech pro kostel v Lichtentalu (dnes součást Vídně), 15. prosince ovšem zazní v podobě z roku 1828, kdy ji sedm týdnů před svou smrtí Schubert revidoval. Jako sólisté se představí Tereza Králová, Petra Vondrová, Martin Slavík a Jan Morávek, na varhany zahraje Vladimír Jelínek. Společně s nimi vystoupí Vysokoškolský umělecký soubor UK, Pražští chrámoví sólisté a Camerata Carolina pod vedením Jakuba Zichy a Ondřeje Kunovského.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější