84. sezóna: Pražský filharmonický sbor debutuje v Carnegie Hall

Pražský filharmonický sbor (PFS) zahájil svoji 84. koncertní sezónu. Letos se představí společně s Českou filharmonií, Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK či Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu. Vystoupí na festivalech jako Dvořákova Praha, Pražské jaro nebo Smetanova Litomyšl, ale několikrát zavítá i do zahraničí, včetně mimořádného debutu v New Yorku.

V Praze uskuteční tři samostatné sborové koncerty, které představí zajímavá a dramaturgicky objevná díla světového repertoáru včetně tvorby soudobých autorů, např. mladého českého skladatele Jana Duška, jehož vánoční skladba zkomponovaná přímo na objednávku Pražského filharmonického sboru zazní ve světové premiéře. Tyto koncerty se uskuteční v kostele sv. Šimona a Judy v Praze ve dnech 15. prosince 2018 a v následujícím roce 14. března a 19. května 2019.

Den vzniku samostatného Československého státu 28. října 2018 oslaví PFS významným debutem: v počtu 100 zpěváků poprvé vystoupí v newyorské Carnegie Hall. Společně s Českou filharmonií a Semjonem Byčkovem zde uvede Mahlerovu Symfonii č. 2, která bude poté nahrána i pro společnost Decca Classics. Pro stejné vydavatelství pak PFS nahraje s Českou filharmonií i Te Deum Antonína Dvořáka.

V říjnu PFS vystoupí také na festivalu Beethovenfest v německém Bonnu, kde se představí společně s Vlámským symfonickým orchestrem pod vedením Jana Lathama-Koeniga. Společně pak budou pokračovat belgickým turné po čtyřech městech. Koncem října zavítá sbor také do Ruska, kde se představí v Janáčkově Glagolské mši. V dubnu 2019 odcestuje PFS na turné do Izraele, kde vystoupí společně s Izraelskou filharmonií pod taktovkou Manfreda Honecka v Brahmsově Německém requiem. V rámci Budapešťského jarního festivalu se pak představí s Velkým symfonickým orchestrem P. I. Čajkovského pod vedením Jana Lathama-Koeniga. Závěr sezóny bude patřit festivalům ve švýcarském St. Gallenu a rakouském Bregenzu, kam se PFS vrátí jako rezidenční sbor již po desáté.

PFS uspořádá v rámci své edukativní činnosti 7. června 2019 koncert určený pro děti a žáky základních škol a několik pěveckých workshopů přímo ve školách. Již sedmým rokem pokračuje také Akademie sborového zpěvu, která nabízí příležitost pro mladé zpěváky získat zkušenosti z práce v profesionálním pěveckém tělese.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější