75. ročník festivalu v Bregenz zahájí opera Nero. Pražský filharmonický sbor zde hostuje pojedenácté

V roce 2019 oslavil Pražský filharmonický sbor své 10. výročí hostování na rakouském festivalu Bregenzer Festspiele a po roční odmlce se vrací na festival, který letos přichystal jubilejní program s více než 80 různými představeními a koncerty.

Ve středu 21. července bude festival zahájen v bregenzském Festspielhausu operou Nero Arriga Boita (1842–1918) v režii Oliviera Tambosiho. Sbormistr PFS Lukáš Vasilek se o světoznámém režisérovi zmínil také ve svých zápiscích z festivalu: „Režisér Olivier Tambosi je velký umělec. Známe se s ním od roku 2016, kdy nás vedl právě tady v Bregenz při nastudování Facciovy opery Hamlet. Vůbec se nezměnil. Energie z něj prýští všemi směry, člověk mu skoro nestačí.“ Arrigo Boito v opeře o jedné z nejznámějších osobností historie ukazuje císaře Nerona jako strhanou postavu, vlající mezi oslnivou kreativitou a destruktivním šílenstvím.

Následujícího dne oslaví svoji obnovenou premiéru na jezeře opera G. Verdiho Rigoletto se známou árií „La donna è mobile“, která zazní na 28 letních večerech a opera festival 22. srpna také zakončí. Pražský filharmonický sbor bude součástí obou představení, v opeře Nero také v kostýmech na scéně festivalového operního domu.

Pražský filharmonický sbor jako rezidenční soubor operního festivalu Bregenzer Festspiele zde spoluúčinkoval s Vídeňskými symfoniky mj. v operách Aida, Andrea Chénier, Kouzelná flétna, Turandot, Carmen a také na samostatných koncertech či při provedení světových premiér oper Pasažérka polského skladatele Mieszyslawa Weinberga, Miss Fortune britské skladatelky Judity Weir, Solaris německého skladatele Detleva Glanerta a Kupec benátský polského skladatele André Tchaikowského; tato inscenace získala dokonce prestižní ocenění International Opera Award 2014 v kategorii světová premiéra.

Sdílet článek: