pátek, 1. květen 2015

35. ročník Duškovy soutěže hudební mládeže ve zpěvu

Napsal(a) 

Ivan Pařík, Filip Šťovíček 1. cena, Klára Mimochodková 2. cena, Markéta Tomášová 3. cena, čestná uznání Alfréd Marc, Klára Lieblová a Jana Šlégrová Ivan Pařík, Filip Šťovíček 1. cena, Klára Mimochodková 2. cena, Markéta Tomášová 3. cena, čestná uznání Alfréd Marc, Klára Lieblová a Jana Šlégrová

25. dubna 2015 uskutečnila Mozartova obec ve spolupráci s Německou mozartovskou společností se sídlem v Augšpurku a se Saskou mozartovskou společností se sídlem v Chemnitz v Ateliéru pražské HAMU už 35. (10. mezinárodní) ročník Duškovy soutěže hudební mládeže ve zpěvu. Obdržela 61 přihlášek, nakonec se dostavilo 53 soutěžících z Čech, Bratislavy, Vídně, Salcburku, Augšpurku, Mnichova a Kolína n. R., kteří byli podle věku a povahy svého studia rozděleni do tradičních pěti kategorií.

Nápadným znakem letošního ročníku byla neobvykle vysoká účast soutěžících v kategoriích budoucích profesionálů A1 a A2 a šíře jimi zvolených soutěžních skladeb. Zvláště v kategoriích „budoucích profesionálů“ zazněly vedle obvyklých árií Zerliny, Despiny a Zuzanky i velice obtížné árie jako je Královny noci „O zittre nicht“, Fiordiligi „Come scoglio“, Dorabelly „È amore un ladroncello“, Donny Anny „Non mi dir“, Donny Elvíry „Ah, fuggi il traditor“, jakož i  Sestovo rondo „Deh per questo“. Pěvci pak volili nejen obvyklého Figara či Papagena, ale i obtížné koncertní árie „Rivolgete a lui lo sguardo“, „Mentre ti lascio“. Zazněly i árie z Mozartových raných oper La finta giardiniera a Idomeneo.

Výkony soutěžících posuzovala za předsednictví dirigenta Ivana Paříka porota ve složení Jana Jonášová (HAMU), Marie Tremblay-Schmalhofer (Leopold-Mozart-Zentrum Augšpurk), Jana Büchnerová ze Saské Kamenice a Vratislav Kříž. O cenách rozhodla takto:

Ivan Pařík, Fabian Langguth 1. cena, Zdislava Bočková 2. Preis, Giulia Montanari 3. cena Ivan Pařík, Fabian Langguth 1. cena, Zdislava Bočková 2. Preis, Giulia Montanari 3. cena

V kategorii amatérských pěvců B 1 (10-14 let) získal 1. cenu Filip Šťovíček ze ZUŠ Hořice, 2. cenu Klára Mimochodková ze ZUŠ Josefa Kličky v Klatovech, 3. cenu Markéta Tomášová ze ZUŠ Hradec Králové a čestná uznání Alfréd Marc a Klára Lieblová ze ZUŠ Praha 1 Biskupská, a Jana Šlégrová ze ZUŠ Bedřicha Smetany Plzeň. V kategorii B 2 (15-20 let) získala 1. cenu Hana Koreisová ze ZUŠ Václava Vačkáře Zbiroh, 2. cenu Barbora Vašků ze ZUŠ Vladimíra Ambrose Prostějov a 3. cenu Natalia Kalivodová ze ZUŠ Náchod. V katagorii B3 (21-25 let) získal 1. cenu Martin Bareš z Prahy, 2. cena Nicola Hoppe z Vídně a 3. cenu Ondřej Havránek ze ZUŠ T. Brzkové z Plzně.

V kategorii budoucích profesionálů A 1 (15-20 let) získala 1. cenu Barbora Grůzová z brněnské Konzervatoře, 2. cenu Nicole Segíňová z bratislavské Konzervatoře a Susanne Kapfer z mnichovské Hochschule für Musik und Theater a 3. cenu Kateřina Špaňárová z pražské Konzervatoře Jana Deyla. V kategorii A2 (21-25 let) získal 1. cenu Fabian Langguth z Leopold-Mozart-Zentrum university v Augšpurku, a to za přednes koncertní árie „Mentre ti lascio“ a Papagenovy árie „Papagena“. 2. cenu si odnesla Zdislava Bočková z brněnské JAMU a 3. Giulia Montanari rovněž z Leopold-Mozart-Zentrum university v Augšpurku za přednes árie Paminy „Ach, ich fühl’s“ a „Exultate jubilate“ KV 165.

Koncert vítězů se uskuteční v červnu na Bertramce. Jeho datum bude určeno dle časových dispozic nositelů cen.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.