28. Dny Bohuslava Martinů přivítají domácí komorní soubory i mladé interprety

Nadace Bohuslava Martinů i letos v rámci festivalu Dny Bohuslava Martinů, který proběhne 27. 11.–17. 12. v pražském Lichtenštejnském paláci a Rudolfinu, přivítá renomované komorní soubory, špičkové hudebníky a již tradičně také nejmladší generaci interpretů v rámci soutěže Nadace Bohuslava Martinů. Součástí osmadvacátého ročníku je také světová premiéra skladby prof. Jiřího Hlaváče Gloria.

Celý festival 27. listopadu zahájí interpretační soutěž mladých hudebníků a hudebnic. Těžiště soutěže tkví v interpretaci díla Bohuslava Martinů. Volba dalšího repertoáru podtrhuje historické vazby a souvislosti s jeho tvorbou a osobností. Ze dvaatřiceti přihlášených interpretů porota tento rok vybere laureáta v kategoriích housle a komorní soubory od tria po sexteto s klavírem. V loňském roce se držiteli první ceny stali barytonista Robin Červinek a violoncellista Vilém Vlček, kteří své umění předvedou na koncertě 10. prosince. K nim se připojí také sopranistka Irena Pavlů a violoncellista Adam Klánský.

Vilém Vlček, foto NBM

V sobotu 3. prosince naváže festival koncertem Benewitzova kvarteta. Tento mezinárodně uznávaný soubor představí nejen první smyčcový kvartet Bohuslava Martinů, ale také pozoruhodné dílo Antonína Dvořáka a Bély Bartóka, s nímž se v rámci Dnů Bohuslava Martinů setkáme poprvé. Ve středu 7. prosince s bohatým programem vystoupí klavírista Martin Hroch a mezzosopranistka Jana Hrochová. Součástí večera bude také slavnostní uvedení nové skladby Jiřího Hlaváče Gloria. „Ve třech písních jsem vyjádřil svou letitou úctu k poetice šansonu, balady a romance. Gloria je oslavou vznešenosti, citlivosti a přirozenosti. A doufám, že jsem to alespoň trochu vystihnul v textu i hudbě,“ uvádí autor ke své skladbě.

Program koncertu Janáčkova tria 9. prosince zasazuje tvorbu Martinů do kontextu francouzských skladatelů starší i mladší generace. Na programu jsou Klavírní trio D dur Jeana Françaixe a Klavírní trio a moll Maurice Ravela. Sál Martinů v Lichtenštejnském paláci rozezní 16. prosince Ensemble Inégal se sbormistrem Adamem Viktorou. Jeho program zahrnuje i skladbu Benjamina Brittena Ceremony of Carols, v níž spoluúčinkuje harfistka Kateřina Englichová. Poslední z koncertů letošního ročníku se uskuteční v sobotu 17. prosince, publikum uslyší skladby Bohuslava Martinů a také Bedřicha Smetany v interpretaci Wihanova kvarteta.

Dny Bohuslava Martinů mají ještě jednu rovinu – přidružené akce pořádané s partnery. 10. 10. to bude koncert Symfonického orchestru Českého rozhlasu s jeho novým šéfdirigentem Petrem Popelkou, kteří uvedou ve Dvořákově síni pražského Rudolfina Skálu od Martinů. (Kromě Skály Stravinského Symfonie o třech větách a Dvořákův Violoncellový koncert h moll.) 14. 12. uvede Česká filharmonie tamtéž po vedením Jakuba Hrůši Koncert pro housle a orchestr B. Martinů, kdy sólový part provede Leonidas Kavakos, jeden z nejžádanějších světových houslistů (ve světové premiéře Sedmá symfonie Jaroslava Krčka a Janáčkova Sinfonietta), a 4. 1., opět v Rudolfinu, se završí Dny Bohuslava Martinů ve spolupráci s Českým spolkem pro komorní hudbu večerem, na němž zazní kromě hudby Mahlera a Messiaena i Martinů Smyčcový sextet. (Festival má povedenou novou webovou prezentaci. Vše najdete na adrese www.martinufestival.cz)

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější