125. sezona České filharmonie ruší pouze podzimní turné. Zahájí ji Daniil Trifonov a Selina Ott

Česká filharmonie otevře 125. sezonu 23. a 24. září koncerty pod taktovkou šéfdirigenta Semjona Byčkova. Ohlášený program jubilejní sezony se nemění, pouze některá zahraniční turné byla zrušena. V souladu s epidemiologickou situací budou platit zvýšená hygienická opatření, omezení počtu posluchačů a upravený režim pro vstup do Rudolfina. K výročí České filharmonie a jejího sídla vychází výpravná publikace Chrám umění: Rudolfinum.

Před 125 lety se narodila Česká filharmonie. U jejího zrodu tehdy stál sám Dvořák. Hotové dítě štěstěny, mít takového otce!“ říká šéfdirigent a hudební ředitel Semjon Byčkov. „Každé narozeniny jsou důležité, každý život má svoji hodnotu, ať už jde o jednotlivce nebo skupinu. Spolu s uplývajícím časem se píší dějiny, tedy to, co si budeme pamatovat. Těch 125 let historie České filharmonie tvoří životy tisíců členů orchestru a milionů jeho posluchačů,“ zdůrazňuje Byčkov, který s Českou filharmonií zahajuje třetí sezonu na postu šéfdirigenta, a uzavírá: „Oslavy takového výročí nám připomínají, jaká čest pro nás je zdědit jejich odkaz i jakou odpovědnost máme, abychom jej chránili. Nemůžeme vykročit vpřed, aniž bychom se zabývali minulostí, jejími úspěchy i prohrami. Neustálé přehodnocování toho, co děláme a jak to děláme, přináší našemu životu smysl a umožňuje nám nést dál odkaz našich předků.

Juanjo Mena, foto Michal Novak

V průběhu jubilejní sezony provede Česká filharmonie pod vedením Semjona Byčkova ve světové premiéře díla Bryce Dessnera, Detleva Glanerta a Thomase Larchera a zahájí tradici koncertů k výročí sametové revoluce. „Program bude vždy spojen s tématem svobody vyjádřeným v hudbě. V letošním roce Semjon Byčkov uvede Mysterium času Miloslava Kabeláče, jehož popularita mezi světovými orchestry v posledních letech neustále roste, a Leningradskou symfonii Dmitrije Šostakoviče, která ztělesňuje největší vítězství lidského ducha a nezlomné touhy po svobodě v celé hudební historii,“ upřesňuje David Mareček. K orchestru se vrátí oba hlavní hostující dirigenti Jakub Hrůša a Tomáš Netopil stejně jako Petr Altrichter, Manfred Honeck, Sakari Oramo či David Robertson. John Eliot Gardiner koncertně nastuduje Příhody lišky Bystroušky. Debutově vystoupí španělský dirigent Juanjo Mena a sólisté Karen Gomyo či Lawrence Power.

Zahajovací koncerty jubilejní 125. sezony České filharmonie se konají 23. a 24. září. „Oba jsou věnovány dlouholetému šéfdirigentovi prvního českého orchestru Václavu Neumannovi, od jehož narození uplyne 29. září sto let. Jedním z jeho nejvýraznějších uměleckých počinů byla dnes již legendární nahrávka Mahlerových symfonií, kterou vytvořil v letech 1976–1982. K nahrávání kompletního Mahlera se orchestr vrátil až se svým současným šéfdirigentem Semjonem Byčkovem,“ vysvětluje generální ředitel České filharmonie David Mareček. Proto je na programu koncertu i Mahlerova Pátá symfonie. V úvodu večera pak zazní Šostakovičův První klavírní koncert, který zahraje Daniil Trifonov, jeden z nejlepších pianistů současnosti. Spolu s ním vystoupí i mladá německá trumpetistka Selina Ott. Zahajovací koncerty budou vysílat Česká televize i Český rozhlas, živý mezinárodní přenos zajistí Mezzo Live HD a Medici.tv.

Selina Ott, foto Oliver Kendl

Den po zahajovacích koncertech uvede orchestr Šostakoviče s Daniilem Trifonovem a Selinou Ott ve vídeňském Konzerthausu, kam by se filharmonici měli v průběhu sezony vrátit hned třikrát. A 3. října ještě v Českém Krumlově, tentokrát s Ivem Kahánkem a Stanislavem Masarykem,“ doplňuje generální manažer České filharmonie Robert Hanč. Srpnové turné do Španělska a do Edinburghu, které se mělo konat v těchto dnech, bylo kvůli současné situaci zrušeno. Stejně tak nepojede filharmonie v druhé polovině října ani do Číny. Únorové turné po evropských hlavních městech a květnové zájezdy na Slovensko a do Španělska se možná již uskuteční v nezměněné podobě.

Ke 125. výročí prvního českého orchestru a 135. výročí otevření Rudolfina vydává Česká filharmonie ve spolupráci s Národním památkovým ústavem a Národním technickým muzeem první obsáhlou publikaci o svém sídle s názvem Chrám umění: Rudolfinum. „Naše kniha je holdem výjimečné budově, která od svého otevření roku 1885 sloužila řadě institucí a prošla řadou adaptací. Přesto zůstává harmonickou stavbou, jakých je málo na světě, natož v moderní Praze,“ říká Lukáš Duchek, hlavní editor knihy a zároveň vedoucí oddělení investic a správy Rudolfina. Desítka autorů mapuje na pěti stech stranách architektonické i kulturně-historické dějiny budovy od první myšlenky až po generální rekonstrukci na začátku 90. let 20. století. Příběhy institucí, jež zde sídlily, se prolínají s osudy osobností, které Rudolfinu vtiskly jeho tvář. O grafickou podobu se postaralo grafické studio 20YY, knihu doprovází přes 270 historických fotografií, výkresů, plánů či plakátů. Křest publikace je plánován na začátek října, v knihkupectvích bude k dostání od poloviny září.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější