10. ročník Festivalu Jarmily Novotné zve do Litně na open air Rusalka v parku

Vrcholnou událostí jubilejního 10. ročníku Festivalu Jarmily Novotné 2021, pořádaného neziskovou organizací Zámek Liteň, se stane mimořádný open air projekt Rusalka v parku. Půjde o koncertní provedení opery Rusalka Antonína Dvořáka, které zároveň připomene 120. výročí premiéry jedné z našich nejúspěšnějších oper. Část výtěžku ze vstupného poputuje na opravu oranžerie – kulturní památky v zámeckém areálu v Litni. Koncert se uskuteční za každého počasí 28. srpna od 20 hodin v parku zámku Liteň, cca 40 km od Prahy.

Koncertní provedení nejznámějších částí opery přivede na pódium v zámeckém parku významné české interprety. Představitelkou Rusalky se stane sopranistka Kateřina Kněžíková, po jejímž boku vystoupí tenorista Richard Samek v roli Prince, basista Jan Martiník jako Vodník, Jana Kurucová v roli Cizí kněžny a Ježibaby a dále vybrané absolventky Interpretačních kurzů v Litni v rolích Žínek. Pěvce doprovodí Symfonický orchestr Českého rozhlasu pod vedením dirigenta Roberta Jindry. O osobité režijní pojetí s multimediální produkcí se postará tandem bratrů Cabanů. Umělecký dojem podpoří kreace tanečníků na různých místech parku, které divákům neuniknou díky velkoplošné projekci.

Letošní ročník jsme se rozhodli pojmout jako velké poděkování všem osobnostem, umělcům, institucím a návštěvníkům, kteří se s námi za těch 10 let podíleli na vytváření festivalu, kteří nás podpořili, pomohli nebo jen navštívili. Těm všem patří velký dík. Velká scéna, symfonický orchestr, nejlepší čeští operní pěvci v kulisách krásného liteňského parku mezi vzrostlými stromy a v blízkosti jezírka, to vše je pro Rusalku jak stvořené. Věřím, že si návštěvníci užijí výjimečný kulturní zážitek a všechny tak zvu, aby s námi přišli oslavit 10. výročí Festivalu Jarmily Novotné,“ říká ředitelka festivalu a neziskové organizace Zámek Liteň, Ivana Leidlová a podotýká: „Jsme připraveni i s ohledem na COVID opatření. Doufáme, že do léta bude již situace klidnější, pokročíme s očkováním. Naše akce se koná venku, pod širým nebem, jsme připraveni rozdělit sektory a maximálně tak návštěvníky zabezpečit. Věříme, že budeme schopni akci uskutečnit. V nejhorším případě jsme samozřejmě připraveni vrátit vstupné.

Projektu budou předcházet tradiční Interpretační kurzy v Litni 2021 (14.–18. června), tentokrát pod pedagogickým vedením Margreet Honig a Simony Houda Šaturové. Kurzy budou završeny závěrečným koncertem 18. června. Další případné projekty 10. ročníku festivalu budou oznámeny dodatečně.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější