neděle, 11. červenec 2004

Zapomenuté dary oběti

Napsal(a) 

Koncert České filharmonie , který v Rudolfinu (22. 4.) řídil Jukka-Pekka Saraste , patřil k těm, jež jsou celé sestaveny z hudby dvacátého století, tedy z hudby pro mnohé prý "těžké", a přitom vyvolávají silnou až nadšenou odezvu. Zasloužila se o to především finální skladba - kompletní baletní hudba Pták Ohnivák od Igora Stravinského. Dirigent posluchače i hráče bezpečně provedl spletí barev a rytmů a po delších plochách méně výrazné hudby nechal k závěru rozehrát orchestr v plnosti efektní instrumentace. Nemalý ohlas však měl i Daniel Veis jako sólista 1. violoncellového koncertu Bohuslava Martinů. Přepracovávaná skladba oscilující mezi efektní hybností a zpěvností, mezi tvorbou svého autora ze 30. let a jeho charakteristickým zvukem z 50. let, nemůže neoslovit zejména střední větou s tématem v nádherných harmoniích. Sólista nabídl v poctivé a zažité interpretaci díla jak brilanci, tak znělost i vroucnost. Setkání s ranou tvorbou Oliviera Messiaena v úvodu večera bylo velmi podnětné - bylo zajímavé sledovat, co z jeho typického hudebního vyjadřování již je ve skladbě Les Offrandes oubliées (Zapomenuté dary oběti) přítomno: je to jak silně katolický námět, ideové zakotvení a idealistické vyznění, tak zbožná vroucnost charakteristicky projasněné, až sladké hudby nalezené pro vděk a naději. Kompozice je dvojlomně kontrastní - nejprve se dobírá tvrdé, zvukově příkré naléhavosti a závažnosti, aby pak nakonec v ostrém střihu tím spíše vyniklo pozitivní východisko. Zajímavý program, stejně dobré provedení.

Petr Veber

Novinář, hudební a operní kritik, autor textů o hudbě a hudebnících, absolvent hudební vědy na Karlově univerzitě. Přes dvacet let byl zpravodajem ČTK zaměřeným na hudbu, kulturu a církve, od roku 2007 byl pak deset let v Českém rozhlase vedoucím hudební redakce stanice Vltava. Je jedním z průvodců vysíláním stanice D dur. Spolupracovníkem Harmonie se stal hned v počátcích existence časopisu. Přispíval a přispívá také do Lidových a Hospodářských novin a do Týdeníku Rozhlas. Je autorem knihy Václav Snítil a jeho půlstoletí české hudby. Klasickou hudbu považuje za nenahraditelnou součást lidského života. Nejenže za ní rád cestuje, ale také ji ještě stále rád poslouchá.

Komentáře

Harmonie vychází za podpory

Ministerstvo kultury ČRNadace Český hudební fondNadace Leoše JanáčkaNadace Bohuslava Martinů

 

Naši partneři

Muzikus - magazín nejen pro muzikantyAlterecho - platforma pro současnou hudební kulturu

Chcete inzerovat? Máte dotaz?

+420 266 311 700

Novinky emailem

csenfrdeitptes

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.