sobota, 27. březen 2004

Začal rok české hudby

Napsal(a) 

Zahajovací koncert celoročního projektu "Česká hudba 2004 - nedílná součást evropské kultury" se úspěšně vyhnul formálnosti slavnostních večerů. Naštěstí neměl na programu vždy a všude hranou Dvořákovu Novosvětskou , ale jeho 8. symfonii , naštěstí ještě vyvrcholil Janáčkovou Sinfoniettou a naštěstí v auditoriu neusedli zdaleka jen sváteční návštěvníci z různých firem, ale i mnozí lidé od kumštu. Oficiálnost sice akci dodala účast hlavy státu a televizních kamer, zato ministr kultury Dostál promluvil jen velmi krátce a úderně, takže hlavní slovo skutečně měla hudba. Co však bylo úplně nejdůležitější - dirigent Vladimír Válek za pultem České filharmonie dokázal přesvědčit, že jeho pověstná názorná přesnost má i další doplňkové valéry. Viditelné a slyšitelné bylo ten večer příjemné změkčení. Obě partitury vyzněly velmi pěkně. Dvořák v energické, ale uměřené pozitivnosti, Janáček ve vzrušující naléhavosti - v žesťové průraznosti, rytmické sršatosti a polyfonní smělosti. Mimořádný program byl v běžném týdenním rozvrhu orchestru asi trochu navíc a jistě nemohl být přehnaně dlouho zkoušen, ale nebyl zdaleka jen odehrán a nesouladu v něm nebylo. Na začátku roku věnovaného tak výrazně jako rok letošní české hudbě podobný koncert zaznít musel. Patří to ke zvyklostem, které netřeba a nelze nahrazovat. Propagačně ještě hodnotnější a mimořádnější možností by ovšem bylo svěřit pro tuto příležitost český program třeba nějakému světoznámému zahraničnímu tělesu s jeho neméně proslulým šéfdirigentem. Na to by však celý projekt musel vznikat podstatně dříve.

Petr Veber

Novinář, hudební a operní kritik, autor textů o hudbě a hudebnících, absolvent hudební vědy na Karlově univerzitě. Přes dvacet let byl zpravodajem ČTK zaměřeným na hudbu, kulturu a církve, od roku 2007 byl pak deset let v Českém rozhlase vedoucím hudební redakce stanice Vltava. Je jedním z průvodců vysíláním stanice D dur. Spolupracovníkem Harmonie se stal hned v počátcích existence časopisu. Přispíval a přispívá také do Lidových a Hospodářských novin a do Týdeníku Rozhlas. Je autorem knihy Václav Snítil a jeho půlstoletí české hudby. Klasickou hudbu považuje za nenahraditelnou součást lidského života. Nejenže za ní rád cestuje, ale také ji ještě stále rád poslouchá.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.