Z karlovarské ZUŠky: Důležitá je schopnost nestát na jednom místě

Před druhým ročníkem happeningu ZUŠ Open s vámi opět nahlédneme do několika základních uměleckých škol po celé zemi. Tou první je Základní škola a základní umělecká škola Karlovy Vary, kterou nám představil zástupce ředitele Karel Šimandl.

Jak byste představil vaši školu? Základní škola a základní umělecká škola Karlovy Vary vznikla z vnitřní potřeby navázat na základní školu s rozšířenou estetickou výchovou i výuku hudebních nástrojů na ZUŠ. Domnívám se, že ta vnitřní potřeba, která nás k tomuto spojení přivedla, je určující pro další rozvoj a směřování naší školy a že je tedy důležité, že se toto spojení neuskutečnilo nějakým mechanickým spojením budov nařízením „shora“. Naše ZUŠ při ZŠ má v současné době čtyři obory – hudební, výtvarný, taneční a dramatický a školu navštěvuje přes 1000 žáků. Ve spojení se ZŠ tak dětem nabízíme celodenní vzdělávání „od rána do večera“ a samozřejmě myslíme i na chvíle odpočinku v naší nově zrestaurované knihovně nebo školní zahradě. Velmi důležitou složkou hudebního vývoje je, kromě individuální výuky hudebních nástrojů i produkce hudby v kolektivu. Máme proto symfonický orchestr, Big Band, šest pěveckých sborů dětí od tří let až po žáky devátých tříd a starší, včetně sboru chlapeckého a řadu nástrojových souborů. A to nám vlastně dává i možnosti pro četná veřejná vystoupení i pro řadu charitativních koncertů, které, jak se domníváme, jsou pro naše žáky i určitým výchovným momentem. Jednou ročně se naše čtyři obory spojí, abychom vytvořili společné dílo, které pak předvedeme veřejnosti. Jsou to tzv. Akademie, kde si žáci spolu s učiteli mohou zatančit, zahrát, kde se na chvilku smaže ta hranice učitel – žák a všichni si s chutí „zablbnou“, a pak projekty, kde se naopak snažíme vnášet mezi žáky vážná témata. Autismus, smrt, historie ap. Jsme vždy pozitivně překvapeni z jejich reakcí. Pravidelně se zúčastňujeme i soutěží ZUŠ a mohu se pochlubit i nejnovější informací: máme zatím pět prvních míst z ústředních kol a řadu druhých a třetích cen.

 , foto ZŠ a ZUŠ Karlovy Vary

Jak jste se zapojili do prvního ročníku ZUŠ Open? Jaké byly ohlasy dětí a veřejnosti? Zapojili jsme se trojím způsobem: jednak náš umělecký veřejný život je opravdu bohatý, takže jsme měli své akce, zapojili jsme se i do společného happeningu většiny ZUŠ v kraji, který se uskutečnil na náměstí v Sokolově a který organizovala ZUŠ Horní Slavkov a před Galerií umění v Karlových Varech jsme připravili společný koncert naší školy a ZUŠ A. Dvořáka v KV, s kterou máme velmi dobré vztahy a často spolu spolupracujeme. Máme štěstí, že drtivá většina rodičů podporuje své děti v našem snažení, a proto i rodiče a veřejnost nám dává tu možnost vystupovat. Pro žáky je každé vystoupení zážitkem a často se setkáváme s tím, že i bývalí žáci, dnes už dospělí, vzpomínají na různá vystoupení, což je pro nás učitele velkou motivací pokračovat.

Jaké akce připravujete letos? V letošním roce se soustředíme na představení Karneval zvířat, které uvedeme v Karlovarském městském divadle 14. června v 19:30 pro veřejnost a předtím dopoledne pro karlovarské školy. Protože je to projekt velmi náročný technicky i časově, chceme ho uvést jako náš příspěvek k ZUŠ Open.

 , foto ZŠ a ZUŠ Karlovy Vary

Jak moc otevřená byla vaše ZUŠka veřejnosti doteď? Při tvorbě ŠVP jsme si dali za cíl, že se naše škola chce stát nedílnou součástí kulturního života v Karlových Varech. A myslím, že se nám tento záměr daří a že jsme se jako škola dostali do podvědomí města. Jsme zváni zřizovateli i soukromými společnostmi na nejrůznější koncerty, čehož si velmi vážíme a rádi využíváme. Účast v soutěžích je pro žáky i učitele velmi důležitá pro setkávání, vzájemné naslouchání i uznání, že někdo jiný může být ještě lepší, a když máme úspěch, velmi nás to potěší. Ale například vytvořit koncert k výročí úmrtí Václava Havla, kdy žáci čtou Havlovy texty, je z mého pohledu ještě větším přínosem jak pro veřejnost, tak pro naše žáky. 

Jaké akce pro veřejnost mimo ZUŠ Open pořádáte? Jste propojeni s nějakými dalšími institucemi ve městě? Už dlouhá léta spolupracujeme s Galerií umění v Karlových Varech při dnech otevřených dveří, kde naši žáci, ale i ti, co v naší škole nejsou, mohou s výtvarníky a sochaři vytvářet svá díla. Galerie nám umožňuje využívat krásného sálu, plného úžasných obrazů, ke školním koncertům. Rozvíjí se i spolupráce s Karlovarským symfonickým orchestrem. Několik let už existují koncerty KSO a našich sborů a sólistů. Nejnověji jsme spolupráci s KSO rozšířili i na společný projekt Karneval zvířat. Jsme teď čerstvě po premiéře a plni dojmů. Tyto projekty se konají v Karlovarském městském divadle a i to nám všemožně vychází vstříc.

 , foto ZŠ a ZUŠ Karlovy Vary

Jedním z cílů ZUŠ Open je posílit respekt základních uměleckých škol. Vnímáte tuto potřebu ve Vašem městě? Jsem rád, že ZUŠ Open vyvíjí tuto činnost. V celostátním měřítku je respekt ZUŠ nesmírně důležitý. Vždy jednou za několik let vyvstane ta otázka, jestli rušit nebo nerušit ZUŠky. Máme  v Česku naprosto ojedinělý systém ZUŠ, který by nám mohl závidět celý svět. Kdyby o tom věděl. Z tohoto pohledu je jakákoliv instituce, která se ten respekt snaží posílit, velmi důležitá. Ale, upřímně, nám v Karlových Varech žádná instituce nepomůže a ani nemůže. Nám pomůže jen každodenní poctivá práce všech učitelů, podpora rodičů a ještě to něco navíc, co je ale velmi podstatné: nadšení a schopnost nestát na jednom místě a vymýšlet nové možnosti. Díky všem učitelům, kteří to dokáží.

K podpoře ZUŠ Open se přihlásily a přihlašují významné osobnosti české kultury. Jak je tomu u vás? Karlovy Vary nepatří k městům, kde by žilo mnoho významných umělců. Velkého zastánce vidíme v šéfdirigentovi KSO Janu Kučerovi, v klavíristovi Ivo Kahánkovi a Janu Šimandlovi, kteří pro naši školu připravili několik klavírních recitálů. Při organizaci pěvecké soutěže Skřivánek finančně pomáhají Karlovarské městské divadlo, KSO, Porcelánka Dvory, Český rozhlas Plzeň a ze soukromých dárců bych chtěl jmenovat především Moniku Zámečníkovou a Ronalda Němce.

Sdílet článek: