Surfujte! Tanec v kyberprostoru

V zářijovém čísle HARMONIE si Jana Hošková postěžovala na neznalost, která u nás panuje ohledně repertoáru a umělecké úrovně zahraničního baletu. Ale od neznalosti repertoáru lze snadno odpomoci i surfováním v digitálních zákoutích světové sítě. Například na stránce internetového magazínu Ballet-Dance (www.ballet-dance.com ) lze najít odkazy na webové stránky ze všech koutů světa. Nabídka odkazů tu pokrývá baletní soubory velkých kamenných divadel i soubory pěstující tanec moderní či naopak etnický, ale také choreografická centra, taneční organizace či třeba fotografy, kteří se věnují baletu a tanci. Zvláštní kategorií jsou pak odkazy na centra, která se zabývají zdravím a zdravotními problémy tanečníků. Tomuto aspektu života tanečníků je na internetu obecně věnována velká pozornost – například stránka www.dancer.com nabízí mimo jiné deset ergonometrických zásad pro výběr baletní obuvi.

Patrně nejrozsáhlejší přehled odkazů obsahuje databáze www.cyberdance.org . Vznikla v roce 1995 a za tu dobu soustředila stovky adres baletních a tanečních souborů i divadel, škol, kursů, soutěží, festivalů a nejrozmanitějších tanečních služeb. Nechybí ani odkazy na chaty, diskusní a výměnná fóra zasvěcená tomuto tématu. S trochou nadsázky lze říci, že vše, co se chcete dozvědět o současnosti, ale i minulosti baletu a tance ve světě, najdete zde… ovšem převážně v angličtině. V té jsou vedeny i stránky věnované tomu nejlepšímu z ruského baletu – www.for-ballet-lovers-only.com/index.html .

Výběrový přehled baletních souborů v jednotlivých zemích světa (od Angoly až po Uruguay) nabízí také stránka www.balletcompanies.com . Českou republiku tu zastupuje Taneční centrum Praha, baletní soubory Národního divadla v Brně, Národního divadla moravskslezského a Severočeského divadla opery a baletu, Laterna magica a česko-italská skupina, Nadace Jiřího Kyliána a také stránka www.balet.cz , jejímž prostřednictvím lze získat informace i o dalších baletních a tanečních souborech u nás a přes kterou lze proniknout i stránky Tanečního sdružení ČR (www.profibalet-tanec.cz ) s množstvím průběžných informací, i když ale nedostatečně aktualizovaných, což je trvalý problém mnoha českých internetových přehledů (při návštěvě 13. září zde poslední zpráva byla z 22. srpna, ta před ní z 27. června – že by se nic podstatného v českém tanci od té doby neudálo?).

Skvostně vedenou stránkou je naopak americký www.voiceofdance.com , který taneční kritička listu New York Times Anna Kiselgoffová označila (podle mého názoru oprávněně) za nejlepší taneční stránku na webu vůbec. Neoslní sice grafickým zpracováním, zato informace jsou tu velmi podrobné a velmi přehledně uspořádané – titulní stránka vedle odkazníku na další rubriky přináší i původní aktuality, přehledy tisku (které názorně předvádějí, jak velká pozornost je v seriózních anglosaských médiích věnována tématu), kalendáře připravovaných představení a akcí…

Italská stránka www.balletto.net nežije jen aktualitami, ale všímá si i historie baletu: představuje slavné tanečníky, choreografy, ale i legendární představení 19. a 20. století.

Sdílet článek: