sobota, 7. únor 2009

Surfujte! Pod širým nebem

Napsal(a) 

S létem se vydávají na cesty i klasická hudba a opera. Míří ven ze sálů, do volného prostoru, který sice nenabízí dokonalou akustiku, ale tento nedostatek vyvažuje jinými požitky: čerstvým povětřím, svitem slunce nebo noční oblohou s hvězdami nad hlavou. Právě takové závany přírodních živlů přispívají k tomu, že letním produkcím rádi odpouštíme drobné technické vady.

Někdy se za hudbou stačí vypravit – řečeno s básníkem – „pět minut za město“. Představte si, že v létě zamíříte na koncert vážné hudby třeba do pražské Stromovky (ta by ovšem nemohla být tak těžce zkoušená zvukovým smogem od kolotočů a jiných atrakcí civilizace). Zdá se vám to nemožné? Například v parku Floral ve 12. pařížském obvodě se klasická hudba hraje všechny soboty a neděle od 2. srpna do 22. září – viz www.classiqueauvert2008.com .

Jindy vhodnou kulisu vytváří jezero. Dejme tomu Bodamské. A za zády máte rakouský Bregenz. Do snášejícího se soumraku zaznívají tóny Pucciniho Tosky , neboť právě ta je letos hlavní náplní zdejšího festivalu. Bregenzské inscenace vždy oslňují scénografií – Tosce vévodí obrovské oko, u kterého se nechal vyfotografovat i momentální představitel Jamese Bonda, herec Daniel Craig.

Letošní letní Bregenz ovšem nabídne i jiné lahůdky. Ve čtyřech termínech na přelomu července a srpna bude (nikoli na jezeře, ale ve Festivalovém domě, kam se venkovní produkce obvykle uchyluje při nepřízni počasí) uváděn také Karl V. od Ernsta Křenka, dodekafonní dílo, které v roce 1934 odmítla Vídeňská opera a které bylo poprvé uvedeno 22. června 1938 v Praze, na scéně Nového německého divadla. Podrobnosti o této produkci, stejně jako třeba o uvedení Prokofjevovy hudby k filmu Alexandr Něvský si snadno „vysurfujete“ na festivalové adrese; tradičně dobře provedené stránky (www.bregenzerfestspiele.com ) jsou přehledné a logické, s množstvím fotografií a krátkých videí.

Na přehlednost vsadila i nová internetová prezentace veronské Arény, jednoho z nejoblíbenějších letních festivalů na evropském kontinentu, který rok co rok nabízí opulentní inscenace zejména klasického italského repertoáru. Na stránkách s jednoduchou adresou (www.arena.it ) jsou kromě aktuálních informací k vidění například také ukázky z černobílého záznamu zdejší inscenace Aidy z roku 1966. Podívaná ve veronské aréně je – jak před časem napsala Anna Midgetteová na stránkách New York Times – kvintesencí „outdoorové“ opery v Evropě: velkolepá, monumentální...

Mnohé prostory či historické stavby na starém kontinentu se k podobnému účelu přímo nabízejí. Například neoklasicistní Sferisterio v italské Macaretě, původně aréna pro míčové hry, která se ve dvacátém století stala sezonním stánkem opery. Tradice tu byla položena už v roce 1921 Aidou s tisícihlavým davem statistů. Posledních čtyřiačtyřicet let se tu opera hraje pravidelně rok co rok. Nespoléhají přitom jen na Verdiho a Pucciniho, ale letos například bude uvedena i Cleopatra u nás málo známého Donizettiho pokračovatele, macaretského rodáka Laura Rossiho. A na programu jsou i novinky soudobých skladatelů (Marco Tutino, Alberto Colla). Podrobnosti (včetně dějin působivé stavby) na www.sferisterio.it .

V dávném římském amfiteátru se odehrává nejstarší festival ve Francii, jehož historie sahá do roku 1869. V Orange (zhruba 28 km od Avignonu) sázejí téměř výhradně na francouzskou klasiku – letos to dosvědčují Bizet, Gounod, Massenet, Fauré; viz www.choregies.asso.fr .

Program (šedesátiletého) festivalu ve francouzském Aix-en-Provence (www.festival-aix.com ) mixuje Mozarta, Haydna či Händla s Wagnerem (od roku 2006 tu sir Simon Rattle uvádí celý Prsten Nibelungů – letos dojde na Siegfrida ), koncertní část pak kombinuje velká tělesa (například Berlínské filharmoniky) s komornějšími (například se souborem Williama Christieho). V Aix se ovšem hraje nejen pod širým nebem (například v zahradách arcibiskupského paláce), ale také ve zbrusu nové budově Grand Théâtre de Provence na avenue Max Juvenal, kterou projektoval italský architekt Vittorio Gregotti.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.