Surfujte! Plzeň, budoucí metropole

Jak hudebně žije, alespoň podle internetové stopy, město, které pro rok 2015 získalo čestný titul Evropská metropole kultury?

S Plzní jsou spojeny poměrně slavné hudební tradice, ale o těch se toho na internetu moc nedozvíme. Můžeme se podívat na pomník Bedřicha Smetany, který stojí v sadech po něm pojmenovaných (www.waymarking.com/waymarks/WM9VN5_Bedrich_Smetana_1824_ 1884_Plzen_CZ_E ), ale faktů o skladatelově pobytu ve městě moc nenajdeme. Na oficiálních stránkách města (http://www.plzen.eu ) se o Smetanově pobytu dozvíme pouze toto: „Studoval v Plzni na gymnáziu v letech 1840 – 1843. V Plzni složil i několik skladeb. Socha ve Smetanových sadech, pamětní deska na budově Státní vědecké knihovny.“

Jedna ze skladeb, které Smetanu s městem na soutoku čtyř řek spojuje – Vzpomínka na Plzeň – zněla kdysi každý den z rozhlasu. Byla totiž znělkou plzeňského studia (www.rozhlas.cz/plzen ). I to mělo zvučné jméno na hudební scéně republiky. Od padesátých let se tu hojně nahrávalo. Plzeňský rozhlas měl dokonce svůj orchestr, který hojně natáčel. V sedmdesátých byla v plzeňském rozhlase elektroakustická laboratoř, s níž spolupracovali například Miloslav Kabeláč, Karel Odstrčil, Miroslav Hlaváč, Jan Hanuš či Milan Slavický. Ale to vše už minulost. A Vzpomínku na Plzeň, kterou Smetana složil někdy kolem roku 1844 pro svoji lásku a budoucí ženu Kateřinu Kolářovou už dnes zní jen na www.youtube.com/watch?v=ugdFWthnsC8 .

Smetana však není v Plzni úplně zapomenut. Každým rokem se tu konají Smetanovské dny, ty nejbližší v únoru a březnu 2011 budou v pořadí už jedenatřicáté a stránky www.smetanovskedny.cz slibují, že program bude zveřejněn v nejbližších dnech. Jméno slavného skladatele pak nese i základní umělecká škola, která vznikla už v roce 1920 (jako Městská hudební škola). O historii, ale zejména přítomnosti školy více na www.zusbsmetany.cz .

Zdá se, že hudební školy v Plzni na kvalitu své internetové prezentace dbají, jak naznačuje i stránka konzervatoře (www.konzervatorplzen.cz ) a také nové koncertní síně, s ní spojené (www.dumhudbyplzen.cz ). Konzervatoř stojí také za mezinárodní klavírní soutěží, která nese přívlastek „smetanovská“ – www.piano-competition.com /.

I přesto, že Plzeň bude metropolí kultury, na novou koncertní síň, kterou by tak nutně potřebovala zdejší filharmonie (www.plzenskafilharmonie.cz ), ale ani v tom slavném roce 2015 nedostane. Filharmonii se budou muset spokojit s přístřeším v nové stavbě divadla (viz www.plzen2015.net/investice-a-iprm/novostavba-divadla ). Ta bude sice velmi reprezentativní, nicméně hudebnímu provozu nebude zcela uzpůsobena.

K legendám hudebního života patří i plzeňské divadlo a jeho opera (www.djkt-plzen.cz ). Samostatné internetové stránky má i divadelní orchestr (www.djkt-orchestr.cz ), řeší se tu ovšem (stejně jako na filharmonických stránkách věci nehudební – a v rubrice odkazů najdeme na prvním místě link na Zákoník práce).

Sdílet článek: