Surfujte! Na vlnách rozhlasu

K poslechu rozhlasu už dávno nepotřebujete tradiční radiopřijímač. Stejně vhodný je i počítač, pokud má dobré připojení k internetu, patřičný software a reproduktory. Navíc, nabídka je tu daleko pestřejší než na klasických rozhlasových vlnách – zvláště pro ty, kdo se vzpírají většinovému hudebnímu smogu a mají zálibu v klasické hudbě, jazzu či world music. Rádia na internetu se sice neobejdou bez drobných poruch, které mají na svědomí chyby v připojení či momentální zahlcení sítě, ale bez výpadků technického rázu se neobejde ani běžné rozhlasové vysílání.

Začněme v domácích luzích. Na internetu lze přijímat vysílání Českého rozhlasu 3 – stanice Vltava (www.rozhlas.cz/vltava), kde zmíněné hudební žánry mají důležité místo, a také digitální projekt Českého rozhlasu zaměřený výhradně na klasickou hudbu, stanici D dur (www.rozhlas.cz/d-dur). Do třetice je tu pak Radio Classic FM (www.classicfm.cz), které během dne ovšem často hraje jen jednotlivé věty skladeb a jehož redaktoři jsou ochotni zařadit za Mozarta Sinatru.

Vltava a český Classic FM (záměrně uvádím český, neboť podobné označení má i řada zahraničních rádií) se objevují i v obšírném přehledu stanic s klasickou hudbou na adrese http://classicalwebcast.com. Zde lze nalézt odkazy na zhruba dalších sto třicet stanic z celého světa, které vysílají (částečně nebo i výhradně) klasickou hudbu. Jsou mezi nimi internetová vysílání klasických rozhlasových stanic (např. Bayern 4 Classic, BBC Radio 3, Radio Bartók, France Musique, RAI 3, ale také stanice estonské, slovinské, portugalské…) nebo rádia dostupná pouze v síti – některá velmi výlučná: například webové rádio vídeňského centra Arnolda Schönberga (www.schoenberg.at), které hraje výhradně skladby klasika druhé vídeňské školy. V tomto seznamu nechybí ani zámořská rádia. Ovšem ještě podrobnější seznam odkazů na veřejné či univerzitní stanice ve Spojených státech, v jejichž programu se objevuje hodně klasické hudby a jazzu, nabízí www.classical.net/music/links/musradio.html. Nevýhodou mnoha amerických stanic jsou ovšem časté reklamy, které dokáží zmařit krásný pocit z vyslechnutého.

Na sto dvacet adres rádií s klasickou hudbou (a vedle toho i další desítky stanic vysílajích jazz, world music a všemožné jiné hudební žánry) nabízí www.live365.com. Některá webová rádia jsou univerzální, jiná vyhraněná: z adresy www.earlymusic.net uslyšíte například jen hudbu, jež byla zkomponována před rokem 1800, z www.iridianradio.com skladby soudobé (Glass, Adams, ale také Iva Bittová), na latinskoamerickém www.avemariaradio.tv zní v nekonečném proudu variace jediné skladby, která dala rádiu název.

Kvalitní hudby se z internetu line nadmíru, každý si může vybrat podle své momentální nálady, gusta. Můj osobní tip? Nizozemské rádio Concertzender (www.concertzender.nl), které vysílá etnickou, starou, klasickou i novou hudbu a k tomu i jazz, blues a pop.

Sdílet článek: