Surfujte! Muzejními sál

Co s načatým dnem v cizím, vzdáleném městě, když počasí právě neláká k procházce v zeleni? Do galerie? Do muzea? Do muzea hudby! Do muzea hudebních nástrojů! Do muzea hudebního skladatele! Patrioticky začněme v domácích luzích a hájích. A není to jen z povinnosti. České muzeum hudby vlastní jednu z nejvýznamnějších evropských sbírek hudebních nástrojů, která čítá na tři tisíce kusů. Protože je součástí komplexu Národního muzea, k veškerým informacím se lze dostat prostřednictvím jednoduché internetové adresy www.nm.cz. K mimopražským expozicím muzea pak také přes adresy jednotlivých objektů: například v rubrice Výstava/Stálé expozice na www.zamekzdar.cz lze nahlédnout do historické expozice klavírů ve Ždáru nad Sázavou. Jen s reálnou návštěvou budete muset počkat, až se zámek otevře na jaře k nové turistické sezoně.

Patrně nejvěhlasnějším evropským muzeem hudby je Cité de la musique v 19. pařížském obvodu, jeden z velkolepých projektů epochy prezidenta Francoise Mitteranda. Je to muzeum, jak má být, neustrnulé pouze v prezentaci exponátů, ale s obrovským množstvím programů, upokojujících všechny kategorie návštěvníků, od malých dětí až po hudební profesionály. A to se odráží i na internetových stránkách www.cite-musique.fr, které poskytují – ve francouzštině a angličtině – všestrannou informaci o dění i výstavách a stálých expozicích (ale také o uzavírkách jednotlivých částí, neboť muzeum otevřené roku 1995 prochází velkou rekonstrukcí). Lze tu také podniknout virtuální panoramatickou procházku základními sály muzea.

Stejnou „vizuální ochutnávku“ nabízejí internetové stránky Musée des Instruments de Musique v Bruselu (www.mim.fgov.be), které se nachází v někdejším obchodním domě nazvaném Old England. Už jen ta působivá secesní stavba architekta Paula Saintenoye stojí za vidění. Muzeum, které svoji činnost zahájilo už 1. února 1877, se sem nastěhovalo roku 2000.

Příjemný zážitek nabízí i návštěva muzejních sbírek Royal Academy of Music v Londýně, které byly letos v únoru magazínem britského rádia Classic FM zařazeny mezi nejpůsobivější hudební expozice v Británii. A stránky www.ram.ac.uk“ target=“_blank“>www.ram.ac.uk už myslí na stále početnější návštěvníky z Asie, takže vedle originální anglické verze si je lze přečíst i čínsky a japonsky.

Také na druhém konci Evropy, v ruském Sankt Pěterburgu, se muzeum hudebních nástrojů nachází v působivém historickém objektu, v barokním paláci rodu Šeremetěvů na nábřeží řeky Fontanky. Je součástí většího petrohradského celku – Muzea divadelního a hudebního umění (www.theatremuseum.ru), do kterého náleží také dva byty slavných hudebníků, proměněné v muzeum: Šaljapinův byt na Aptěkarkém ostrově a byt Rimského-Korsakova na Zagorodnom prospektu.

Chcete-li se však vydat za nějakým známým skladatelem mimo rušné velkoměsto, do působivé přírodní scenérie, nabízí se například Muzeum Karola Szymanovského, letošního jubilanta, ve vile Atma v polském Zakopaném (přes adresu www.muzeum.krakow.pl).

Pochopitelně, opět jsme se mohli dotknout jen zlomečku zajímavých tipů. Proto surfujte i sami. Stačí zadat do vyhledavače v různých jazycích dvě slova: muzeum a hudba.

Sdílet článek: