úterý, 9. listopad 2010

Surfujte! Martinů, mezi smrtí a zrozením

Napsal(a) 

Pozpátku ubíhají nám kulatá výročí Bohuslava Martinů. Ponejprv jsme si letošního 28. srpna připomínali padesát let od smrti. A před námi je sto dvacáté výročí skladatelova narození, které připadne na 8. prosince 2010. Mezi tato dvě data se rozprostřel obří mezinárodní projekt Martinů Revisited, který chce k novému životu vzkřísit pestré dílo, jemuž (přinejmenším doma) ještě hodně dlužíme. Přehled akcí lze nalézt na www.czechmusic.org/main.php?action =projekty&subaction=ramec&id=799#top nebo na stránkách Institutu Bohuslava Martinů (www.martinu.cz).

Během listopadu se budou rozličné skladby Martinů hrát hned čtyřikrát v Glasgow Royal Concert Hall na Sauchiehall Street (www.glasgowconcerthalls.com ). Luzernské divadlo (www.luzernertheater.ch ) uvede premiéru jednoaktové opery Ariadnu – v sousedství Ravelovy Španělské hodinky . Lyrická opera, která vznikla roku 1958 právě ve Švýcarsku, bude hlavní náplní vánočních představení. Pražské Národní divadlo si na novoroční představení připravilo reprízu Her o Marii , které měly premiéru v říjnu. O inscenaci se blíže píše na www.narodni-divadlo.cz/Default.aspx?jz=cz&dk=predstaveni.aspx&sb=1& ic=5398, o historii uvádění děl Martinů na scéně Národního divadla více na http://archiv.narodni-divadlo.cz/default.aspx?jz=cs&dk=Umelec.aspx&ju=588&sz=0&abc=M&pn= 356affcc-f301-3000-85ff-c11223344aaa – dozvíte se tam například, že Hry o Marii byly uváděny poprvé v sezoně 1935/1936 na scéně Františka Muziky, znovu se pak hrály v letech 1969 až 1972 a 1990/1991. Hry o Marii, přesněji „o Márii“ si letos na repertoár vybralo i Slovenské národné divadlo (www.snd.sk ), ovšem jen v koncertním provedení.

Ještě nekulaté výročí narození připomene letošního 6. prosince vokální koncert v poličském Kostele sv. Jakuba, na kterém zazní Legenda z dýmu bramborové nati, Mikeš z hor  a Romance z pampelišek, všechny na slova Miroslava Bureše. A o pár dnů později bude mít v Ústí nad Labem premiéru Veselohra na mostě (www.operabalet.cz/?page=rep&id=353 ).

V příštím roce budou po světě hojně uváděny Fresky Piera della Francesca. Zazní v americkém Nashvillu, v Paříži, v Amsterodamu, v Chicagu (zdejším symfonikům v padesátých letech šéfoval Rafael Kubelík, jemuž jsou Fresky věnovány). Za oceánem dostane baletní podobu Sinfonietta La Jolla, kterou v roce 1950 Martinů složil pro Hudební spolek stejnojmenného městečka u mexických hranic. Choreografii pro San Francisco Ballet (www.sfballet.org ) přichystal Christopher Wheeldon, v druhé půlce večera se bude tančit na Prokofjevovu Klasickou symfonii.

V Paříži se příští rok dočká inscenace Mirandolina na motiv z Goldoniho. Na sklonku června bude uvedena na scéně Atelieru Lyrique, který patří pod hlavičku Opéra national de Paris (www.operadeparis.fr ).

Ale skladby Martinů se budou hrát i v místech, kde skladatel nikdy nebyl. Například v Kuala Lumpuru, u Malajského symfonického orchestru (www.mpo.com.my ), či v Tel Avivu, kde Izraelské klavírní kvarteto zahraje Klavírní kvartet, který vznikal roku 1942 na Long Islandu.

Komentáře

Harmonie vychází za podpory

Ministerstvo kultury ČRNadace Český hudební fondNadace Leoše JanáčkaNadace Bohuslava Martinů

 

Naši partneři

Muzikus - magazín nejen pro muzikantyAlterecho - platforma pro současnou hudební kulturu

Chcete inzerovat? Máte dotaz?

+420 266 311 701

Novinky emailem

csenfrdeitptes

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.