Surfujte! Hindemith (opět) v Ostravě

Originální tečku za operní sezonou udělalo Národní divadlo moravskoslezské (www.ndm.cz ). Uvedení Hindemithova opusu Cardillac (http://de.wikipedia.org/wiki/Cardillac nebo http://en.wikipedia.org/wiki/Cardillac ) je dramaturgickým činem, na jaký si u nás troufne jen málokdo. Jiří Nekvasil jistě tenhle nápad nosil v hlavě už v dobách, kdy působil ve Státní opeře. Vždyť Cardillac, který je považovaný za jedno z důležitých operních děl dvacátého století, byl u nás poprvé uveden v Novém německém divadle v Praze, jehož meziválečná dramaturgie (více o ní na http://cs.wikipedia.org/wiki/St% C3%A1tn%C3%AD_opera_Praha#Nov.C3.A9_n.C4.9Bmeck.C3.A9_divadlo ) byla Dvořákovu a Nekvasilovu vedení operního domu na dnešní Wilsonově třídě inspirací. Pražská premiéra se konala jen několik měsíců po vůbec prvním uvedení opery, v níž se odrážela atmosféra Výmarské republiky. Dnes nám ovšem Cardillac spíše splývá s érou expresionistických filmů typu Upír Nosferatu či Kabinet doktora Caligariho . Právě těmi se nechávají často inspirovat současní inscenátoři Cardillaca. Například ve vídeňské Státní opeře (www.wiener-staatsoper.at ), kde bude k vidění opět příští rok na jaře. Atmosféru loňské premiéry přibližuje video na http://www.youtube.com/watch?v=VRlqSOPKuNk . Nově se Cardillac hrál letos také v bostonském Cutler Majestic Theatre (www.operaboston.org/operas_cardillac.php ). Obrazové svědectví o této inscenaci najdete na http://www.youtube.com/watch?v=scJ7ir0uCn8&playnext=1&list=PL58 3E8711F2C00BB4 .

A Cardillac se vrátil také na scénu Semperovy opery v Drážďanech, kde při světové premiéře propadl, údajně pro velký rozpor mezi romantickou předlohou a neromantickou hudbou. Dnes se ovšem drážďanští k Hindemithovi hrdě hlásí, jak zjistíte z internetových stránek Semperovy opery, které jsou vedeny i česky (www.semperoper.de/cz ). Podrobnosti o novém drážďanském uvedení Cardillaca tu najdete včetně fotogalerie a videa (www.semperoper.de/cz/opera/repertoar/repertoar-sezony-201011/detailni-nahled/details/53654/besetzung/1661.html ).

Hindemith operu psal podle novely německého romantického spisovatele (a také plodného skladatele) Ernsta Theodora Wilhelma Hoffmanna, známějšího pod pseudonymem E. T. A. Hoffmann. (Ten inspiroval také Jacquesa Offenbacha k Hoffmannovým povídkám.) Po druhé světové válce získal Cardillac „klasičtější“ podobu. Hindemith upravil hudební složku i libreto Ferdinanda Liona a rozšířil děj ze tří na čtyři jednání. Tato verze byla poprvé uvedena v červnu 1952 v Městském divadle v Curychu.

V Ostravě se ovšem vracejí k původní podobě díla z roku 1926. A neopomínají při tom, že Paul Hindemith navštívil město hned třikrát (v letech 1931, 1932, 1936), Na koncertech se tu uvedl jako skladatel i jako hráč na violu a na violu d‘amour. A mimo to si údajně oblíbil hostinec U Rady. Detaily o ostravském pobytu lze nalézt v textu na www.arta.cz/index.php?p= f10147cz . Podrobnější informace o Hindemithově životě a díle (včetně detailů o opeře Cardillac) nabízejí oficiální stránky www.paul–hindemith.org .

Sdílet článek: