Stane se… Ostrava nebo Plzeň?

Ve středu 8. září se rozhodne, kterému z tuzemských měst bude v roce 2015 náležet titul „evropská metropole kultury“. Do druhého kola postoupila dvě města s výrazně průmyslovou, tedy černobílou minulostí, kterou se obě snaží nahradit daleko barvitější přítomností a zejména budoucností. Výběr tuzemských kandidátů v prvním kole nebyl nijak dramatický, Plzni a Ostravě konkuroval vlastně jen Hradec Králové, což je bezesporu škoda – na mnoha radnicích si ještě zdaleka neuvědomují, co všechno může takový titul jejich městu dát, chybí jim odvaha nést svou kůži na trh. Například Brno se kandidatuře vyhnulo rozdílem jednoho zastupitelského hlasu. Přitom město, které titul obdrží, bezesporu získá na mezinárodním věhlasu. Ještě důležitější je ovšem patrně nabytí sebedůvěry, která poté může být zmaterializována do bohatšího rozvoje kulturní a společenské infrastruktury. Naštěstí ta dvě města – která ještě před pár měsíci zvenčí jen málokdo považoval za příkladná kulturní centra, u nichž je třeba se učit – překvapují projekty, které se snad budou z valné části realizovat bez titulu.

Programy chystané pro rok 2015 jsou (v Ostravě i v Plzni) ambiciózní – tedy podle toho, co o nich zatím bylo zveřejněno. Obě města mají pro mezinárodní porotu, která o udělení titulu rozhodne, jistě schované nějaké žolíky v rukávu. Již dnes ale víme, že evropskou metropolí kultury 2015 bude znít hudba. Přinejmenším proto, že hudební život má v obou městech svoji tradici. V Plzni na první pohled možná zjevnější a sahá více do minulosti – připomeňme třeba bohatou historii plzeňské opery, tradiční Smetanovské dny, působení Plzeňské filharmonie nebo stopu, kterou v českém hudební životě zanechalo plzeňské rozhlasové studio. Ale i Ostrava se má čím chlubit, ačkoli ještě před sto lety působila na Leoše Janáčka jako předpeklí, „jen černý dým a prach“. Hudební instituce tu vznikaly už s počátkem republiky, věhlas si získal festival Janáčkův máj i mladší Svatováclavský festival či Ostravské dny, působí tu opera i filharmonie.

Ideální by bylo, kdyby titul získala obě města – zasloužila by si to. Například jedna z letošních metropolí – Essen – rozšířila dění „evropské metropole“ na celé Porúří. Takového ideálu se ovšem těžko nadějeme. Přesto by „vítěz“ tohoto klání mohl s „poraženým“ spolupracovat – a nejen až v roce 2015.

Sdílet článek: