pátek, 16. červenec 2004

Sir John Opět v Praze

Napsal(a) 

Sir John Eliot Gardiner , jeden z nejslavnějších dirigentů současnosti, se stává u České filharmonie poměrně častým hostem. Tentokrát zvolil (6. a 7. 5.) ve světě ještě nedoceněnou Symfonii D dur Jana Václava Huga Voříška, Mahlerovy Písně o mrtvých dětech a Schubertovu Pátou symfonii . Nejspíš díky velkému respektu a detailní přípravě hrál orchestr velmi přesně a maximálně koncentrovaně, což bylo slyšet (i vidět) ve všech detailech. Voříškův opus perfectum, vzniknuvší na zlomu slohů, se v rychlých větách hodně blížil Gardinerovu pojetí beethovenských raných symfonií, ovšem s ještě větší dávkou citových zvlnění, volné věty měly zase střízlivou emocionalitu schubertovských kreací. Z orchestru dostal pozoruhodný zvuk a barevné spektrum, jež bylo však přirozeně ještě bohatší v Mahlerovi. Zde převládaly spíše temnější valéry, melancholie a lehký smutek, což nádhernému sametovému hlasu mezzosopranistky Bernardy Fink vyhovovalo snad až příliš. Určitě by písně snesly více dramatičnosti a výrazové proměnlivosti. V poslední části pak mohla být ještě naléhavější, expresivnější, a tím i znělejší. Průzračná Schubertova symfonie je svým způsobem klasičtější nežli Voříšek a Gardiner ji také tak interpretoval - s jemným anglickým humorem a s nadhledem, v podstatě jako docela zábavnou hudbu. A Česká filharmonie s ním s chutí muzicírovala.

Luboš Stehlík

Mým rodným městem jsou Pardubice, kde jsem se učil hrát na housle a violu. Housle a zpěv jsem studoval na Konzervatoři pro mládež s vadami zraku v Praze. V témže městě absolutorium oboru hudební věda na FF UK. Do pracovního procesu vstoupiv ještě před vysokou školou ročním pobytem v Pěveckém sboru AUS. Po skončení muzikologie, kde moji diplomovou práci vedl Petr Eben, nastoupil jsem v roce 1984 do knižní redakce nakladatelství Editio Supraphon. Od roku 1989 jsem působil několik let v Pěveckém sboru Českého rozhlasu. Po jeho vymazání z českého hudebního života  jsem se stal v roce 1994 členem týmu, později šéfredaktorem časopisu Harmonie, který se brzy stal nejlepším tištěným hudebním médiem České republiky. Jsem partnerem manželky nejlepší ze všech, otcem tří dětí a dědečkem (zatím) sedmi vnoučat.

Komentáře

Harmonie vychází za podpory

Ministerstvo kultury ČRNadace Český hudební fondNadace Leoše JanáčkaNadace Bohuslava Martinů

 

Naši partneři

Muzikus - magazín nejen pro muzikantyAlterecho - platforma pro současnou hudební kulturu

Chcete inzerovat? Máte dotaz?

+420 266 311 700

Novinky emailem

csenfrdeitptes

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.