pátek, 16. červenec 2004

Sir John Opět v Praze

Napsal(a) 

Sir John Eliot Gardiner , jeden z nejslavnějších dirigentů současnosti, se stává u České filharmonie poměrně častým hostem. Tentokrát zvolil (6. a 7. 5.) ve světě ještě nedoceněnou Symfonii D dur Jana Václava Huga Voříška, Mahlerovy Písně o mrtvých dětech a Schubertovu Pátou symfonii . Nejspíš díky velkému respektu a detailní přípravě hrál orchestr velmi přesně a maximálně koncentrovaně, což bylo slyšet (i vidět) ve všech detailech. Voříškův opus perfectum, vzniknuvší na zlomu slohů, se v rychlých větách hodně blížil Gardinerovu pojetí beethovenských raných symfonií, ovšem s ještě větší dávkou citových zvlnění, volné věty měly zase střízlivou emocionalitu schubertovských kreací. Z orchestru dostal pozoruhodný zvuk a barevné spektrum, jež bylo však přirozeně ještě bohatší v Mahlerovi. Zde převládaly spíše temnější valéry, melancholie a lehký smutek, což nádhernému sametovému hlasu mezzosopranistky Bernardy Fink vyhovovalo snad až příliš. Určitě by písně snesly více dramatičnosti a výrazové proměnlivosti. V poslední části pak mohla být ještě naléhavější, expresivnější, a tím i znělejší. Průzračná Schubertova symfonie je svým způsobem klasičtější nežli Voříšek a Gardiner ji také tak interpretoval - s jemným anglickým humorem a s nadhledem, v podstatě jako docela zábavnou hudbu. A Česká filharmonie s ním s chutí muzicírovala.

Luboš Stehlík

Narodil se 20. dubna 1957 v Pardubicích. Housle a zpěv studoval na Konzervatoři pro mládež s vadami zraku v Praze. V témže městě absolvoval obor Hudební věda na FF UK. Do pracovního procesu vstoupil ještě před vysokou školou ročním pobytem v Pěveckém sboru AUS. Po skončení hudební vědy, kde jeho diplomovou práci vedl Petr Eben, nastoupil coby redakční benjamínek v roce 1984 v nakladatelství Editio Supraphon – oddělení knih o hudbě,  kde redigoval ledacos, od Encyklopedie jazzu a moderní populární hudby až po Cimrmana v říši hudby. Po roce 1989 působil několik let v Pěveckém sboru Českého rozhlasu. Po jeho  vymazání z českého hudebního života se stal v roce 1994  nejdříve redaktorem a poté šéfredaktorem časopisu Harmonie, který se brzy stal nejlepším tištěným hudebním médiem České republiky. Je partnerem nejlepší manželky ze všech, otcem tří dětí a dědečkem raději nespecifikovaného počtu vnoučat.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.