Silvie Pálková: Zpívá se méně, my sbormistři musíme být aktivní

Třetí osobnost, které jsme v rámci naší série krátkých rozhovorů o ZUŠ Open položili několik otázek, je Silvie Pálková, sbormistryně dětského pěveckého sboru Severáček fungujícího při ZUŠ Liberec. Silvie Pálková stojí v čele libereckého Severáčku od roku 1997. Pod jejím vedením sbor zvítězil ve Španělském Cantonigros, v estonském Pärnu, získal tři první místa a zvláštní cenu poroty na soutěži Petra Ebena v Praze nebo také dvě bronzové medaile v jihokorejském Busanu, kde soutěžil s dospělými sbory. V Liberci organizuje sborový festival Malí zpěváčci. Přednáší i organizuje kurzy pro sbormistry, kde se specializuje zejména na hlasovou výchovu ve sboru.

Jaká je aktuální role ZUŠ v dnešním světě, společnosti a kultuře? Dle mého názoru je naprosto nezastupitelná. V ZUŠ se dítě od útlého věku setkává s kulturou – může ji prožívat, může zažívat pocity, které přináší jen umění. Pokud navíc vyrůstá v kolektivu stejně zaměřených dětí, jako například u nás v Severáčku, vzniká z toho láska k hudbě na celý život i přátelství, která přetrvají desetiletí. Náš systém základních uměleckých škol je něco, co nemá ve světě obdoby – je to příležitost pro obrovské množství dětí, aby se vzdělávaly a aby z nich vyrostli kulturní lidé. Setkávám se s tím, že nám v cizině kolegové často závidí, jaký mimořádný systém uměleckého vzdělávání u nás máme.

 , foto Karel Kašák

Jaké jsou sféry možné spolupráce ZUŠ a jejich veřejného vlivu? Na projektu ZUŠ Open je dobře vidět, jak mohou naše ZUŠky spolupracovat. Ostatně, ve sféře sborového zpěvu se to děje již dávno, máme sborová setkání, přehlídky, výměny, semináře a další aktivity. V naprosté většině případů se jedná o mimořádná setkání, odkud aktéři odjíždějí domů plni nápadů a inspirace, obohaceni o nové zkušenosti. Vždyť hudba spojuje a zde to platí stoprocentně.

Mění se postupem času obliba sborového zpěvu? V posledních letech je patrný menší zájem o kolektivní uměleckou činnost, je ale na nás, sbormistrech, abychom děti do sboru aktivně vyhledávali. Rodiče mnohdy ani netuší, že jejich dítě má potenciál dobře zpívat – celkově se zpívá méně a méně. Začíná to rodinou, bohužel zdaleka ne ve všech mateřských školách zpívají paní učitelky s dětmi tak, aby to vyhovovalo jejich hlasovému rozsahu, a tak bychom mohli pokračovat. Ale zpívat může každé dítě, záleží pouze na jeho chuti. Již mnoho let se o tom přesvědčujeme v našem nejmladším přípravném oddělení Malí zpěváčci, kde s dětmi začínáme ve čtyřech letech. Protože děti na začátku nezkoušíme, mnoho jich takzvaně jen „bručí“. Po půl roce již všichni zpívají. Je to malý zázrak.

Jaký je hlavní repertoár vašeho sboru? Severáček má v repertoáru všechna stylová období od nejstarších jednohlasých chorálů přes polyfonii po soudobé sborové skladby. Velký podíl zaujímají (v přípravných odděleních je to téměř polovina) lidové písně. Nevyhýbáme se ale ani lehčímu žánru – jako osvěžení při nácviku i jako repertoárový bonbónek nás to moc baví. V současné době například připravujeme nový muzikál s názvem Vánoční hvězda. Děti zde budou mít kromě zpěvu i jevištní a taneční příležitost. Ostatně taneční choreografie máme i v několika lidových písních a populárních melodiích. Je to vždy milé osvěžení.

 , foto Karel Kašák

Jak podle vás formuje mladé lidi zpěv ve sboru? Naprosto zásadně. Vždyť děti přijdou do sboru ve svých čtyřech až šesti letech, postupem času procházejí přípravnými odděleními, kde zažívají svá první veřejná vystoupení, první zájezdy a soustředění. Když přijdou do koncertního sboru, přidají se zahraniční zájezdy, soutěže, dlouhá letní soustředění. S dětmi se vídáme během roku pravidelně dvakrát týdně, k tomu několikrát do měsíce na koncertech. Vlastně s nimi prožíváme podstatnou část jejich života, formujeme je nejen hudebně, ale i umělecky a lidsky. Je to obrovské množství zážitků a společných prožitků, které děti nezapomenou, ani když odrostou a sbor opustí. Mnohé si hudbu vybírají za své celoživotní poslání.

Co připravujete v rámci vašeho vystoupí na letošním ZUŠ Open? Severáček vystoupí společně s dalšími sbory a orchestrem v provedení čtyř písní z filmu Slavíci v kleci, což je mimochodem naše srdeční záležitost – nádherné písně z filmu, který ukazuje, jak právě hudba mění lidské osudy. Vystoupíme také samostatně s blokem lidových a umělých písní. Moc se na to společné zpívání a muzicírování již těšíme.

Sdílet článek: