čtvrtek, 26. srpen 2004

Regionální dialog Evropanů

Napsal(a) 

Regionální dialog Evropanů Regionální dialog Evropanů
Historikové už dávno dospěli k názoru, že Střední Evropa se nedá přesně definovat politickými ani zeměpisnými hranicemi. Spíše je to kultura a tradice, které vycházejí a rozvíjejí se v duchovním a uměleckém příbuzenství krajin a obyvatel. Evropu dnes ovládá duch spolupráce, jež hodlá otevírat cesty k porozumění a vzájemné podpoře. Tak to alespoň proklamují některé umělecké projekty, jež chtějí naplňovat smělé myšlenky kulturní budoucnosti. Jako jedinečná událost se v tomto směru zafixovala v uplynulých deseti letech festivalová iniciativa pod názvem Mitte Europa - Střed Evropy . Málokdo tehdy tušil, že jde o akci, která se v budoucnu rozroste do pozoruhodné, umělecky cenné přehlídky, jež bude jednou aspirovat na vysoké cíle, o jakých se organizátorům dříve ani nesnilo.

Mezinárodní hudební festival tří příhraničních oblastí - Čech, Saska a Bavorska - vyrostl v událost, která velkolepě dokumentuje a umělecky naplňuje epochální snahy, které po léta rozvíjeli čeští a němečtí umělci i podnikatelé v kultuře. Dnes se můžeme již opřít o fakta.

Regionální dialog Evropanů Regionální dialog Evropanů
Idea sbližování lidí pomocí kultury vznikla v roce 1990 ve vesnici Misslareuth, která leží mezi Saskem, Bavorskem a Čechami a kde je sídlo hlavních iniciátorů - operního a koncertního pěvce Thomase Thomaschkeho a původem české historičky Ivany Thomaschke-Vondrákové. Profesor Thomaschke, jenž pochází z bývalé NDR, odkud za dramatických okolností s rodinou emigroval do NSR, je renomovaným představitelem hlavně německého repertoáru, zvláště pak wagnerovských rolí, ale se stejným nadšením zpívá i oratorní díla a písně. Jistě i vlastní zkušenost se dvěma světonázory a dvěma systémy jej přivedla k myšlence budovat mezi lidmi mosty sblížení. Díky Ivaně Thomaschke má festival každý rok i další rovinu v podobě výstav, instalací, sympozií výtvarného umění a přednášek. I zde probíhá dialog mezi německými a českými umělci. Idea festivalu našla ve svých počátcích velkou podporu u Lorda Yehudi Menuhina a profesor Thomaschke s tímto výjimečným člověkem navázal úzké umělecké i osobní přátelství. Když se Menuhin seznámil s festivalovou koncepcí, hned od prvního ročníku v roce 1992 až do své smrti si vždy vyčlenil čas na své vystoupení v rámci Mitte Europa. Jako přesvědčený humanista se razantně zasazoval za myšlenku spojování národů skrze kulturu. Například i během svého koncertu oslovil náhle publikum a vysvětloval lidem, jak dokáže hudba lidi spojovat. Jednou z nejpozoruhodnějších věcí je, že festival vždy zavítá do řady malých obcí, kde mohou lidé za velmi přijatelnou cenu slyšet krásnou hudbu ve špičkovém podání. Koncert je vždy i společenskou událostí, které se účastní i partnerské obce. Navíc díky festivalu leckteré místo získalo i grant na infrastrukturu a na vylepšení koncertních prostor. Příkladem může být třeba Loket se svou historickou přírodní scénou. Vzájemný dialog, tolerance a pochopení kulturních tradic působí pozitivně i na česko-německé vztahy a smíření. Německým organizátorům se daří při důrazu na korektní češtinu řešit i choulostivé názvosloví místních názvů obcí: Plavno-Plauen, Loket-Elbogen, Teplice-Teplitz... V minulých ročnících hostovaly na festivalu takové hvězdy jako například Yo-Yo Ma, David Geringas, Natalia Gutman, Boris Pergamenščikov. Letos se festivalu účastní umělci z 18 států. Zvláštním zážitkem bude první vystoupení kyperského souboru Terpandros v České republice (Cheb, Kostel Zvěstování Panny Marie, 12. 7.). Záštitu nad festivalem převzali spolkový kancléř Gerhard Schröder, český premiér Vladimír Špidla a saský předseda vlády Georg Milbradt.

Regionální dialog Evropanů Regionální dialog Evropanů
Festival Mitte Europa - Střed Evropy probíhá letos potřinácté. Byl zahájen 13. června a umělecky jej poctilo a ještě poctí svou účastí umělci z deseti států, především těch, které jsou členy Evropské unie. Této velkolepé akce bude ve zmíněných lokalitách svědkem přes šedesát více či méně známých obcí a památných míst. Projekty se odehrají v hradních a zámeckých prostorách, v katedrálách i vesnických kostelících, na poutních místech i v klášterech. Hudba v podání řady sólistů a souborů bude někdy doplněna přednáškou, oborovou produkcí, sborovým pořadem nebo pěveckou soutěží. Hosté a účastníci přehlídky nabídnou pomocnou ruku a postarají se o nevšední zážitky u posluchačů a diváků, které doposud rozdělovala nejen státní hranice, ale i po staletí pěstovaná nevraživost a neporozumění. Podnětná vystoupení vždy probíhají v atmosféře sbližování. Patronát převzali představitelé ústředních národních vlád i regionální osobnosti. Zmíněné zahájení se uskutečnilo v saském Auerbachu, kde zazněla v podání českých souborů vedených dirigentem Michelem Swierzcewskim a renomovaných sólistů Mozartova Mše c moll . Festivalový maraton potrvá do 1. srpna. Vyvrcholí koncertem pražských a drážďanských umělců v Karlových Varech Orffovým dílem Carmina burana , které připraví německý dirigent Ekkehard Klemm .

Bohatá nabídka festivalových programů nemá obdoby, pokud jde o charakteristický profil regionálních událostí. Jen namátkou jmenujme například barokní soubor Musica poetica z Lübecku s duchovní hudbou - vzpomínkou na 300. výročí skladatele Heinricha Franze Ignáce Bibera (11. 7. Requiem v klášteru v Oseku) - nebo komorní večer drážďanských a pražských souborů vedených Václavem Luksem , kteří nastudovali Zelenkovu Missu dei patris . Pražská komorní filharmonie s dirigentem Tomášem Hanusem připravila skladby Mozarta, Nováka a Händela. Velké očekávání slibuje The Fairy Queen Henry Purcella v interpretaci Yorkshire Baroque Soloists (1. 7. - bývalý jezuitský kostel v Litoměřicích), smyčcové kvarteto z Vilniusu, soubor historických nástrojů z Kypru, houslový recitál Pavla Šporcla věnovaný letošním jubilantům české hudby, finský pěvecký sbor Rajaton nebo premiérový pořad souboru Virtuosi di Praga . Největší hvězdou letošního festivalu je houslista Gidon Kremer , jenž vystoupí na Mitte Europa poprvé, navíc se svým souborem Kremerata Baltica (3. 7. v Johanniskirche v Helmbrechts).

Regionální dialog Evropanů Regionální dialog Evropanů
Všechno je skloubeno do unikátních zážitků, jež naplňují historická sídla koncertních dvoran a chrámů, které tomuto festivalu poskytují církve i komunální instituce. Střed Evropy žije po dobu dvou měsíců jedinečným uměleckým ruchem a vyvolává nečekanou nabídku v místech, která jsou na okraji hlavních evropských kulturních tahů a která zela po desetiletí opuštěností a prázdnotou.

Centrální předprodej Festivalu Mitte Europa je v Teplicích (Severočeská filharmonie Teplice, koncertní oddělení, Dům kultury, Mírové nám. 2950, tel.: 417 539 716, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.).

Komentáře

Harmonie vychází za podpory

Ministerstvo kultury ČRNadace Český hudební fondNadace Leoše JanáčkaNadace Bohuslava Martinů

 

Naši partneři

Muzikus - magazín nejen pro muzikantyAlterecho - platforma pro současnou hudební kulturu

Chcete inzerovat? Máte dotaz?

+420 266 311 700

Novinky emailem

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.