
V průběhu roků se ukázalo, že roztroušené koncertní akce s jedním květnovým mezinárodním setkáním nemohou dostatečně pokrýt požadavky domácího a zahraničního publika. Na mezinárodním kalendáři se objevily zářijové Svatováclavské slavnosti a téměř souběžně inicioval kulturní znalec Pavel Špiroch velkoryse koncipovaný festivalový cyklus Pražský podzim , jejž přijali s povděkem zvláště zahraniční posluchači. Pražské jako tak získalo umělecky ambiciózního partnera. Jak se po letech ukazuje, nesehrává tento programově příbuzný Pražský podzim úlohu konkurenta, nýbrž cítí se rovnocenným partnerem a vítaným propagátorem českého hudebního a interpretačního umění, který může sehrávat významnou roli v současné sjednocené Evropě. Potvrzují to i snahy odpovědných pořadatelů Pražského podzimu, díky nimž si festival zachovává svůj vybraný vkus, náročnost a populární zaměření do budoucna. Hledání nových dramaturgických momentů vede jeho přání a nové pokusy.

Letos to bude hned v úvodním týdnu Symfonický orchestr z Monte Carla s šéfdirigentem Markem Janowskim a českou houslistkou Hanou Kotkovou , samozřejmě v nově nastudovaných skladbách letošních jubilantů české hudby. Vedle hostů z Monte Carla nepochybně zaujme britský orchestr BBC Philharmonic se svým italským dirigentem Gianandreou Nosedou nebo Rozhlasový orchestr z Frankfurtu nad Mohanem , který uvede Hobojový koncert Bohuslava Martinů s naší laureátkou Janou Brožkovou .

Další uměleckou špičkou budou Berlínští symfonikové pod vedením dirigenta Liora Šambadala opět s výhradně českým repertoárem a Moskevská filharmonie s nám dobře známým Jurijem Simonovem , jejichž vystoupením Pražský podzim vyvrcholí. Ve spolupráci s Fialovým Českým filharmonickým sborem připravuje kromě Smetanových a Dvořákových děl proslulou Prokofjevovu kantátu Alexander Něvský . Kromě zmíněných sólistů a dirigentů vystoupí na festivalu řada dalších mezinárodně etablovaných umělců: cellisté David Geringas , Paul Watkins a Alban Gerhardt , pianisté Gerhard Oppitz , Ian Fountain a Adam Skoumal , violista Gérard Caussé a houslisté Vadim Gluzman a Julia Fischer . Zážitkem překračujícím hranice vážné hudby bude vystoupení flamenkové skupiny Paco Peni a večer rockových hitů v symfonickém kabátě od Jaze Colemana , jenž bude dirigovat SOČR . Sugestivní houslové sólo zahraje Bohuslav Matoušek . Přehlídka mladých a zkušených mistrů slibuje připravit v pražském Rudolfinu nezapomenutelné večery.

Podruhé ve své historii uvede Pražský podzim dvě původní díla soudobých českých skladatelů - Boháčovo symfonické drama Cyrano a Lukášův cyklus písní s doprovodem orchestru.
Pro mladé posluchačstvo uchystal festival dvě zámořské rarity: představení čínského operního souboru z Xiamenu s klasickým dílem Píseň o věčném žalu, pojednávajícím o tragické lásce císaře s konkubinou, a představení velkého kytarového souboru Xalapal z Mexika, které bude reprízováno v Karlových Varech. Mezinárodní festival Pražský podzim hledí s výraznými plány vpřed s nadějemi získat nové okruhy mladého publika, na něž pamatuje i výraznými slevami na vstupném. Svůj exkluzivní charakter si však jako mezinárodní událost nové Evropy hodlá uchovat.