pátek, 1. červenec 2005

Pianisté na pražském jaru 2005

Napsal(a) 

Pianisté na pražském jaru 2005 Pianisté na pražském jaru 2005
Mezi ostře sledované události Mezinárodního hudebního festivalu Pražského jara patří bezpochyby četná vystoupení klavíristů a klavíristek. V průběhu nadcházejícího šedesátého ročníku se můžeme těšit na řadu domácích i zahraničních interpretů, které bude možné slyšet na recitálech, jako sólisty v instrumentálních koncertech nebo na večerech komorní hudby. Vzácnou a jedinečnou příležitostí bude bezesporu recitál "nestora" světových pianistů Alfreda Brendela (1. 6.).

Pianisté na pražském jaru 2005 Pianisté na pražském jaru 2005
Proslulý klavírista, původem ze severní Moravy, je držitelem dlouhé řady ocenění a před nedávnem oslavil půlstoletí svého veřejného koncertování. Již samotné jméno tohoto pianisty garantuje pořadatelům vyprodaný sál. Brendel se v Praze představí v repertoáru složeném z klasických a raně romantických skladeb.

Pianisté na pražském jaru 2005 Pianisté na pražském jaru 2005
S monografickým programem složeným výhradně z díla J. S. Bacha vystoupí v jednom ze tří nokturen kanadská klavíristka Angela Hewitt (24. a 25. 5.). Tato interpretka je vítězkou mezinárodní bachovské klavírní soutěže v Torontu. V uplynulých deseti letech natočila převážnou většinu Bachových klavírních skladeb a je kritikou označována za jednu z nejlepších bachovských klavírních interpretek našich dob. Angelu Hewitt si budeme moci poslechnout i jako sólistku v Bachově a Mozartově klavírním koncertě za doprovodu Pražského komorního orchestru bez dirigenta. Dvě klavírní matiné jsou věnována mladé české klavírní generaci, Jiřímu Kollertovi (14. 5.) a Václavě Černohorské (28. 5.).

Pianisté na pražském jaru 2005 Pianisté na pražském jaru 2005
Repertoár obou je zaměřen na hudbu dvacátého století s důrazem na českou tvorbu. Pianista Richard Goode (31. 5. a 1. 6.), který jako první americký klavírista natočil všech dvaatřicet Beethovenových sonát a je dnes považován za předního interpreta Beethovenova klavírního díla, vystoupí v rámci Pražského jara hned ve dvou na sebe navazujících večerech. V rámci svého nadcházejícího turné po Evropě s Budapest Festival Orchestra uvede postupně komplet Beethovenových klavírních koncertů. V Praze zahraje dva z nich. Původem ruský klavírista Mikhail Rudy (27. 5.) provede společně s Janáčkovou filharmonií Ostrava Čajkovského klavírní koncert, za jehož interpretaci v nedávné době získal Prix de l'Academie du Disque Francaise. Nepříliš často hraný klavírní koncert Erwina Schulhoffa bude možné vyslechnout v podání klavíristy Jana Simona s Pražskou komorní filharmonií. V programech koncertů komorní hudby bychom určitě neměli přehlédnout jméno loňského vítěze Mezinárodní klavírní soutěže Pražského jara Ivo Kahánka (16. a 30. 5.). Na jednom koncertě je Kahánek partnerem mladému souboru Penguin Quartet, na druhém si zahraje společně se souborem Afflatus Quintet. Na koncertech komorní hudby se dále bude možné setkat například s Igorem Ardaševem (29. 5.) či Milanem Langerem (18. 5.), členem Českého tria. Mohlo by se zdát, že výčtem klavíristů, hrajících na recitálech, v koncertech či v ansámblech komorní hudby je seznámení s pianisty nadcházejícího Pražského jara u konce. Zapomněli bychom však na dosti podstatnou skupinu pianistů, kteří na festivalu přijali roli nezbytnou, ušlechtilou a náročnou, vyžadující značnou dávku muzikality, zkušenosti a spolehlivosti, byť roli někdy nevděčnou a neprávem opomíjenou, a sice roli takzvaných "klavírních doprovazečů". Za mnohé zde jmenujme alespoň Irwina Gage (15. 5.), specialistu na písňový repertoár a partnera řady předních světových zpěváků, který vystoupí s Dagmar Peckovou, Alexandra Schmalcze (26. 5.), který doprovodí barytonistu Matthiase Goerna, a Bengta Forsberga (30. 5.), jenž je dvorní klavírista švédské pěvecké hvězdy Anne Sofie von Otter.

Komentáře

Harmonie vychází za podpory

Ministerstvo kultury ČRNadace Český hudební fondNadace Leoše JanáčkaNadace Bohuslava Martinů

 

Naši partneři

Muzikus - magazín nejen pro muzikantyAlterecho - platforma pro současnou hudební kulturu

Chcete inzerovat? Máte dotaz?

+420 266 311 700

Novinky emailem

csenfrdeitptes

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.