pondělí, 7. březen 2005

Oratorium smíru

Napsal(a) 

Vyznění Novoroční slavnosti, tradičního ekumenického shromáždění křesťanských církví, vysílaného (1. 1.) živě Českou televizí, obohatila letos nová kompozice Jiřího Pavlici . Primáš Hradišťanu , protagonista projektů moravsky zakotvené world music i postupně se etablující skladatel duchovní hudby v jedné osobě sáhl tentokrát ke skutečně náročnému tématu, textově i hudebně. Skladbu nazval Oratorium smíru a použil pro ni biblické novozákonní slovo, žalmové chvály, staroslověnský Proglas, latinskou liturgii, Otčenáš, Krédo a další texty, jejichž smyslem bylo upozornění na Boží lásku a vztahy mezi lidmi. Hudební jazyk, jímž toto vše stmelil do přesvědčivého celku, je decentně obohacený folklorními východisky i moderní úsporností a emocionální naléhavostí, která na sebe však neupozorňuje žádnými schválnostmi či výbojností. V instrumentaci i v sazbě se Pavlica vesměs drží předvídatelných postupů. Při přísném pohledu jde tedy sice více méně o eklekticismus, z hlediska duchovního působení to však byla zcela svébytně znějící hudba, svým melodicko-harmonickým založením zajímavá a svou přístupností až odzbrojující. Pavlica vůbec nenapsal hudbu primárně určenou k liturgii, i když liturgický rozvrh skladba přibližně sleduje. Zde zněla po částech, prokládána promluvami, modlitbami i recitací. Pražský metropolitní sbor , z něj vyčleněná "schola" a Pražská komorní filharmonie sloužily při tomto nestandardním "koncertu" se čtveřicí sólistů pod taktovkou Tomáše Hanuse pokorně a soustředěně.

Petr Veber

Novinář, hudební a operní kritik, autor textů o hudbě a hudebnících, absolvent hudební vědy na Karlově univerzitě. Přes dvacet let byl zpravodajem ČTK zaměřeným na hudbu, kulturu a církve, od roku 2007 byl pak deset let v Českém rozhlase vedoucím hudební redakce stanice Vltava. Je jedním z průvodců vysíláním stanice D dur. Spolupracovníkem Harmonie se stal hned v počátcích existence časopisu. Přispíval a přispívá také do Lidových a Hospodářských novin a do Týdeníku Rozhlas. Je autorem knihy Václav Snítil a jeho půlstoletí české hudby. Klasickou hudbu považuje za nenahraditelnou součást lidského života. Nejenže za ní rád cestuje, ale také ji ještě stále rád poslouchá.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.