pátek, 11. únor 2005

Nestavíme na číslech

Napsal(a) 

Nestavíme na číslech Nestavíme na číslech
Klasická hudba, menšinové žánry, jazz, literární programy, rozhlasové hry, ale i speciální vzdělávací pořady - například pro mladé posluchače. To je pouze stručná charakteristika obsahu vysílání 2. programového okruhu Slovenského rozhlasu - Rádia Devín. Šéfredaktorem tohoto výběrového rádia klubového charakteru je Marián Bančej, jehož redakční tým se snaží rozšiřovat řady příznivců řadou novinek, i když souhlasí se slovy generálního ředitele Slovenského rozhlasu, že důležitější je, jací lidé Rádio Devín poslouchají než jejich počet.

Jak byste charakterizoval vaše stálé posluchače? Náš posluchačský fundament zůstává dlouhodobě nezměněn - k stálým příznivcům patří milovníci umění a vážné hudby. Podle průzkumů by se měl jejich průměrný věk pohybovat nad padesát let, ale začíná se nám dařit zaujmout i mladší ročníky. Myslím, že zejména po posledních programových změnách začínáme výrazněji oslovovat produktivní generaci nejen třicátníků, ale i dvacetiletých. Většinou jde o vysokoškolsky vzdělané lidi. A se slovy Jaroslava Rezníka, že záleží především na kvalitě, a ne na kvantitě, mohu jenom souhlasit. Náš okruh jako součást veřejnoprávního rozhlasu nemůže v žádném případě stavět na "číslech" a soutěžit v poslechovosti s komerčními stanicemi.

Nicméně posluchače potřebujete nějak "motivovat". Čím se vám například podařilo "přilákat" střední a mladší generaci? V první řadě kvalitními hudebně-slovesnými pořady. Příkladem může být kulturně-společenský deník Ranní ladění , v kterém zní menšinová hudba a přináší též informace o výstavách, koncertech, recenze filmů nebo knih. Právě tato dynamická relace si našla příznivce mezi mladšími posluchači. V programové struktuře se objevil i dopolední jazzový koncert v podobě pořadu To všechno je jazz . Doposud zněl u nás tento žánr zejména v nočních hodinách, ale řekli jsme si, že právě "poslouchatelný" smooth jazz by mohl klidně znít dopoledne. Mladé lidi určitě zajímá i pořad World and Ethno Music . Celkově se nám podařilo denní vysílací proud výrazně zdynamizovat.

A co nejmladší generace? Zajímavostí je pořad Autor na dnes . Přístupnou formou v něm představujeme autory z tak zvané povinné četby pro maturanty. Studenti si mohou na našich stránkách najít i "maturitní knihovnu" se záznamem textů a v průběhu roku tak "proberou" prakticky všechny důležité autory. Jsem zvědavý, jakou bude mít projekt odezvu, ale věřím, že to bude pro "náctileté" posluchače zajímavé setkání s naším rádiem a že se i díky němu budou k nám v budoucnosti vracet.

Specifické vysílání vaší stanice je potřebné zajistit redakčním zázemím. Daří se vám získávat kvalitní lidi, schopné dosáhnout požadovanou uměleckou úroveň? Potenciál na Slovensku určitě je. A řadu výrazných osobností najdeme i mezi našimi interními redaktory. Ať jsou to spisovatelé - například Gabriela Rothmayerová, Ján Uličiansky, Peter Holka nebo Ján Tužinský, a nebo odborníci z hudebních kruhů. Za všechny zmíním skladatele a znalce hudby 20. století Hanuša Domanského, svéráznou interpretku lidových písní Zuzanu Mojžišovou, anebo dnes už publicistickou hudební legendu Vladimíra Brožíka s často kontroverzními, ale vždy originálními názory. Na druhé straně právě v oblasti hudby intenzivně spolupracujeme s externisty. Například jazz pro nás recenzují Peter Lipa nebo Juraj Bartoš.

Chybí něco ve vaší aktuální programové nabídce nebo co byste chtěli v budoucnosti napravit? Naše programové schéma samozřejmě nikdy nebude pevně dané a beze změn. Snažíme se například stále podrobněji mapovat slovenskou literární scénu. Zatím se nám úplně podle našich představ nedaří vše realizovat v oblasti humoru a satiry. Na Slovensku totiž máme několik "základních" humoristů, kteří se vyskytují prakticky všude... Přemýšlíme, jak oslovit zejména mladší generaci nadějných humoristických autorů. Spolupracujeme i s Vysokou školou múzických umení v Bratislavě nebo s Filozofickou fakultou Univerzity Komenského, takže doufám, že i v tomto žánru se nám časem podaří prorazit kvalitou.

K novinkám, které charakterizují vaši stanici, se zařadil i Klub Rádia Devín... V tomto směru jsme si dovolili inspirovat se pražskou Vltavou. Myslím, že naši posluchači stojí o to, abychom pro ně podobné zázemí vytvořili. Prostřednictvím klubu jim poskytujeme nejen informace o vysílací struktuře, ale zejména pohled do naší "kuchyně" a možnost zjistit, jak pořady vznikají, přibližujeme jim náš tým. Magazín klubu má ambice stát se dokonce jistou kulturní platformou, zahrnující diskuse o umění, kultuře, jejím současném stavu. Otevíráme jej především směrem do externího prostředí, abychom pro veřejnost vytvořili prostor, v němž najdou to, co je z oblasti kultury zajímá. Máme uzavřené smlouvy s významnými slovenskými kulturními institucemi, které našim členům poskytují zajímavé výhody a člověk, který kulturou skutečně "žije", je určitě ocení.

Jak funguje spolupráce Rádia Devín se zahraničím? Naše programy se v zahraniční konfrontaci rozhodně neztratí. Například na festivalu Prix Bohemia Radio 2004 získala Gabriela Horečná zvláštní uznání za program o integraci Romů. Tradičně kvalitní jsou nahrávky Symfonického orchestru Slovenského rozhlasu a pravidelně velký zájem je o záznam koncertů z Bratislavských jazzových dní. Takže spolupráce funguje a Evropa si z naší nabídky určitě má co vybrat.

Nejnovější od Zuzana Zajacová

Komentáře

Harmonie vychází za podpory

Ministerstvo kultury ČRNadace Český hudební fondNadace Leoše JanáčkaNadace Bohuslava Martinů

 

Naši partneři

Muzikus - magazín nejen pro muzikantyAlterecho - platforma pro současnou hudební kulturu

Chcete inzerovat? Máte dotaz?

+420 266 311 701

Novinky emailem

csenfrdeitptes

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.