Nástroj z dvanácti tisíc kousků

„Muzicírování a Steinway jsou pro mne dva stejné pojmy“ (Alfred Brendel)

Úspěšný příběh začíná v roce 1850. Tehdy si stavitel klavíru z knížectví Brunswick Heinrich Engelhardt Steinweg, alias Henry Engelhard Steinway, zapakoval své nářadí a se svými čtyřmi syny se přestěhoval do New Yorku. K pověstné německé kvalitě přidal americký marketing a to byla bezpochyby ideální kombinace. V roce 1873 převzali Steinway-systém všichni němečtí výrobci klavírů a proslulí klavíristé jako Rubinstein, Rosenthal nebo Paderewski pořádali měsíce dlouhé koncertní cesty, kde samozřejmě hráli na Steinwaye. Převážet těžké nástroje do Evropy nebylo jednoduché a tak byla v roce 1880 vedle newyorské továrny otevřena ještě pobočka v Hamburku.

Druhá světová válka nahrála firmě do ruky. Rodina konkurenčního Bechsteina kolaborovala s nacistickým režimem a kromě toho přišla o všechno skladované dřevo a firma Blüthner se náhle ocitla v socialistickém hospodářství někdejší NDR.

Steinway zůstal své filozofii věrný, tedy jasný důraz na kvalitu, a množství přenechal jiným. V sedmdesátých letech dokonce zastavil výrobu levných pianin. Vše klapalo až do chvíle, kdy se na trhu objevili Japonci a zaplavili ho levnými nástroji. Steinway se dostal do problémů. V roce 1972 prodala rodina továrnu CBS. O něco později změnila firma společně s hudebními nástroji Selmer opět majitele, až se konečně dostala do rukou dceřiné firmě Steinway Musical Instruments.

Nástroj z dvanácti tisíc kousků

„Na světě nejsou lepší piana než Steinway – křídla“ (Maurizio Pollini)

Jaký důraz klade výrobce na kvalitu – dodnes bylo uskutečněno více než sto technických úprav – vysvětluje následující fakt: v evropské továrně v Hamburku se podrobí každý nový instrument důkladnému testu na přístroji: 88 mechanických elementů stlačí za 45 minut každou klávesu 10 000 krát. Po této kakofonii tónů je každý nástroj podroben poslední prohlídce, perfektně se seřídí a naladí. Teprve teď dostává každý klavír svou duši, každý nástroj má totiž svůj vlastní zvuk. V čase computerů a špičkové technologie je každý Steinway z 80% ještě stále ruční práce. Trvá to zhruba jeden rok, než se ze 12 000 dílů sestaví nový nástroj! Náročná ruční práce ovšem něco stojí. Steinway samozřejmě není určen pro začátečníky, i když je pravda, že nástroje se někdy kupují jako investice, neboť i po mnoha letech je Steinway, tak jako obrazy, výhodně zpeněžitelný. Nové křídlo Steinway stojí v tuto chvíli podle velikosti a zvuku od 1 311 600 Kč po téměř tři miliony korun.

Steinway & Sons zaměstnává v New Yorku a Hamburku zhruba tisíc lidí a za rok se vyrobí asi 3 900 nástrojů. New York zásobuje americký kontinent, Hamburk vyváží do zbytku světa (Evropa, Asie, Oceánie a Afrika). Do dnešního dne se prodalo více než 565 000 nástrojů a firma má prodejní kanceláře také v Japonsku a dokonce i Pekingu.

Nástroj z dvanácti tisíc kousků

„Pro mě je Steinway to nejlepší křídlo na světě“ (Arthuro Benedetti Michelangeli)

Vysoká kvalita výrobku dělá firmě solidní jméno, má ale také jednu nevýhodu: „My můžeme naše soukromé zákazníky, kteří u nás koupili klavír, tak na tři generace zapomenout. To je zhruba doba životnosti nástroje, pokud je doma umístěn ve vyhovující místnosti,“ říká Thomas Kurrer, Managing Director v Hamburku. „V domech umění a koncertních sálech, kde je klavír denně v provozu, vydrží ve špičkové kondici asi 20 až 30 let.“ Kdo ze soukromých zákazníků kupuje nejvíce Steinwaye? „Po celém světě určitě lékaři,“ zní odpověď. „Myslím, že naše štěstí bylo, že se nám podařilo vyrobit instrument, který se hodí pro všechny skladby a zcela vyhovuje všem klavíristům. Proč kupují koncertní organizátoři naše křídla? Protože je klavíristé vyžadují.“ Kurrer je právem hrdý na svou firmu: „Evropské firmy, které existují 150 let, nejsou sice početné, ale dají se celkem snadno najít. Spojené státy existují pouhých 227 let a jestliže máte produkt, který si zachoval 150 let víceméně stejnou konstrukci, a stále se hodně prodává, to už něco znamená.“

Nástroj z dvanácti tisíc kousků

„Na Steinwayi se stávají všechny umělecké sny skutečností“ (Christian Zacharias)

Jestliže zrovna nemáte v kapse oněch 1,3 milionu korun na nového Steinwaye, můžete si na Wall Street, pod zkratkou LVB (Ludwig van Beethoven), koupit za pouhých 15 $ alespoň jeden podíl. Stanete se tak trochu (spolu)majitelem Steinway & Sons, nejslavnější značky hudebních nástrojů na světě.

Sdílet článek: